Дс с бяха открити ремонтираните и обновени зали на Националния музей на българското изобразително изкуство (както вече се нарича Националната художествена галерия, (nationalartgallerybg.org) в бившия Княжески дворец в столицата.
Премиерът Бойко Борисов и министрите Вежди Рашидов, Лиляна Павлова, Ивайло Московски и Симеон Дянков бяха на откриването.
Проектът за основен ремонт и преустройство, от който тази част на сграда имаше нужда от 60 години, е на Министерството на културата и е финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет.
(Другата част от сградата на Двореца, в която се помещава Етнографският музей при БАН (eim-bas.com), беше ремонтирана от германска фондация по искане на Сакскобургготски, докато беше министър-председател)
При отдавна очаквания ремонт е запазен автентичният вид на сградата. Националният музей на българското изобразително изкуство се е превърнал в съвременна музейна институция на европейско ниво.
Съвременни материали са използвани само за новопоявили се пространства, за да се подчертае контрастът с автентичното.
Внедрени са мерки за енергийна ефективност на сградата,
нови са инсталациите - водопровод, канализация, електричество, пожароизвестяване, телекомуникация. Осигурен е достъп до всички експозиционни площи на
лица с увреждания - повдигаща платформа до входа на сградата и асансьор до трите етажа.
Предвидено е обособяване на нови експозиционни площи, на съвременно
оборудвани депа, реорганизирани са офисите, обособен е административен блок
с библиотека.
Националната художествена галерия отваря обновените зали с голямата
изложба "Майстора, цветето и вселената",
посветена на 130-ата годишнина
от рождението на Владимир Димитров - Майстора.
Владимир Димитров - Майстора (1882-1960) е един от най-самобитните български художници, с ярък облик и световна известност. Значителен принос в българското изкуство е неговият национален декоративен стил, определян като емблема на българския национален дух.
От голямото художествено наследство на художника за изложбата са подбрани над 300 произведения - маслени платна, акварели и рисунки, разположени във всички зали - които осветляват основните теми в творческия му път.
Според уредниците от НХГ акцентът е в нов поглед към личността и творчеството на Майстора, тръгващ от неговото слово. В центъра на отделните части на изложбата се експонират мисли на художника за изкуството и живота. Те водят в смисловото разгръщане на самата изложба - през темите майчинство, моми, жътви, труд, деца, автопортрет.
Изложбата е организирана и с участието на кюстендилската галерия "Владимир Димитров - Майстора", която съхранява най-голямата за страната колекция от произведения на Майстора. Показани са и картини, собственост на Софийската градска художествена галерия и на галериите в Русе, Добрич, Стара Загора, Бургас, Казанлък, Кърджали, Плевен.
Изложбата ще бъде отворена до средата на септември 2012 г.
Завърши отдавна чаканият ремонт на Княжеския дворец
В Националния музей на българското изобразително изкуство, както вече се нарича Националната художествена галерия, е открита изложба, посветена на 130-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров-Майстора
3 юли 2012, 13:09
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!