Я дем сирене, което не е сирене, но това не застрашава здравето ни. Това е констатацията от извършените от Българската агенция по безопасност на храните проверки в магазинната мрежа. Според резултатите от тях все още се продава фалшиво сирене, в което няма мляко, а заместващи продукти, съобщи Дарик.
От агенцията затварят цяла мандра заради огромни несъответствия. Констатирани са три нарушения при един и същи производител.
Името на производителя все още не се съобщава.
Директорът агенцията д-р Дамян Илиев обаче уточнява, че „ако на етикета на продукта е записано, че в сиренето има палмово масло или сухо мляко, това не е нарушение на закона“, тъй като хората реално знаят какво купуват.
„Сиренето на българския пазар е качествено и безопасно“, все пак коментира д-р Илиев.
Заместващите продукти не носят риск за здравето:
„Това са безопасни компоненти, по-евтини са и сиренето отговаря на техническите данни, които са записани при неговото производство“, допълни по темата Илиев.
От Агенцията успявали да изследват по около 5 проби на ден.
Преди дни поредна проверка откри сирене без мляко на Женския пазар в София.
Директорът на асоциация „Активни потребители" Богомил Николов коментира, че търговци влагат нов ензим към млякото и така пестят голяма част от рецептата за традиционното българско бяло саламурено сирене.
Иначе, „фалшивото“ сирене се прави по няколко начина - палмови масла, вместо животински, използване на сухо мляко и високо водно съдържание, както и ниска масленост в продуктите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!