П редставата за комунизма в Източна Европа е доминирана от репресии, забрани за пътуване, пейзажи от сив бетон и опашки от потиснати хора в празни магазини. Докато всичко това до голяма степен отрязяваше соцреалността, някои нейни аспекти се пропускат в колективните стереотипи, особено на Запад.
Някои помнят как в Източния блок жените имаха права и привилегии, непознати в либералните демокрации по онова време, включително пълното им интегриране в сферата на труда, щедри надбавки за майчинство и безплатните детски градини. Има още нещо, на което се обръща малко внимание: през комунизма жените получават повече сексуално удоволствие.
Как соцрежимът се пропагандираше чрез спорта
Севернокорейският българин, рожба на Студената война и потомък на величия
Това пише американската социоложка Кристен Годсий в свое есе, публикувано в "Ню Йорк Таймс".
Тя е автор на редица изследвания на соцрежимите в Европа и последствията от тях.
Тезата за по-голямата сексуално задоволеност на жените в Източния блок се доказва най-напред от сравнително проучване по темата в Източна и Западна Германия, непосредствено след обединението им през 1990.
Въпреки двойната тежест на домашната работа и по-голямата заетост, източногерманската жена се оказва по-щастлива по отношение на секса. За сравнение, нейната сънародничка на Запад далеч повече е стояла вкъщи и се е възползвала от техническите достижения на капитализма, под формата на уреди, спестяващи й домакински задължения.
Little-known #redcentury fact: Eastern bloc women during the Cold War had more orgasms than Western women. https://t.co/HIijzdaX0E
— NYT Opinion (@nytopinion) August 14, 2017
Тя обаче правела по-малко и по-незадоволяващ секс, от жената, която се редяли на опашка за тоалетна хартия. Къде се крие причината?
Годсий дава за пример разказите на българката Анна Дурчева, която в момента е на 71 години.
"Да, някои неща бяха лоши по онова време, но животът ми бе пълен с романтика.
След развода ми имах работа и заплата и нямах нужда от мъж, който да ме подкрепя. Правех каквото исках", разказва Дурчева.
Самотната майка сравнява собствените си преживявания, с тези на дъщеря, родена в края на 70-те.
"Тя само работи и работи, и когато се прибере е прекалено уморена, за да е с мъжа си. Това няма значение, защото и той е уморен. Сядат заедно пред телевизора като зомбита. Когато бях на нейната възраст се забавлявахме много повече", споделя българката.
МАЛКО НОСТАЛГИЯ ПО СОЦА (СНИМКИ)
Подобни мнения американската социоложка получава и в бившата Източна Германия. Дупката между поколенията специалистката си обяснява с налагането на женската еманципация в някои от социалистическите режими и по-голямата сигурност по отношение на доходите, особено при самотните майки.
Ролята на независимата жена е зададена в идеологията на соцрежимите още от Фридрих Енгелс и Август Бебел. Идването на власт на болшевиките в Русия води до реализирането на много политики за равни права, преди същото да се случи в Западния свят.
Women alive in the USSR during the 1920s and 30s recall the tremendous advances that Socialism made, not just for women, but for everyone. pic.twitter.com/aZLLaBp69P
— Chris Aaron☭ (@EternalBolshie) August 3, 2017
През 30-те Сталин прави някои стъпки назад, като налагането на забрана на абортите (която се опитва да прокара и днешното полско правителство - б.р.), но недостигът на работна ръка след Втората световна война кара много от новите комунистически правителства да вкарат различни програми за еманципация. Част от научните изследвания в тази посока, са свързани и с женската сексуалност.
"Още през 1952 чехословашките сексолози започват изследвания на женския оргазъм, а през 1961 провеждат конфренция, посветена единствено на този въпрос", разказва Катерина Лискова, преподавател в чешкия университет в Масарик.
Тогавашните изследвания стигат до извода, че равенството между жените и мъжете е ключово за по-голямото сексуално удоволствие при жените.
Чуват се и мнения, че мъжът трябва да помага с домакинската работа и гледането на децата, за да бъде сексът по-добър.
Полските сексолози през соца също отчитат важността на социалната и културна среда за сексукалното удоволствие.
#ClaraZetkin: A Great Organizer of #Socialists, Women Workers https://t.co/xDUK4w8N48 via @left_voice #socialism #revolution
— 🌹Dark Sarcasm🌽 (@nonnie7696) July 30, 2017
Макар че през комунизма, особено в някои от страните, разликата в заплащането, разделянето на мъжи и женски дейности и цялостната дискриминация не биват преодоляни, жените се радват на много привилегии.
В страни като България, Полша, Унгария, Чехословакия и Източна Германия за никоя от тях не е задължително да се ожени, за да може да се издържа. С изключение на Румъния, Албания и СССР, в соцрежимите се осигурява достъп до сексуално образование и аборти.
Голяма част от феминистките кръгове на Запад признават тези постижения, но ги неглижират като спуснати от държавата политики, които не са резултат от себеосъзнаването на жените като равни. Така или иначе, много от тези постижения са изгубени след падането на завесата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!