Бн ницата в Девин можеше днес да получи близо 1 млн. лв. за реконструкция, обновяване и за оборудване, но общината не пожела да участва в проекта.
Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова след церемония в министерството, на която бяха подписани подобни договори с общините Генерал Тошево, Годеч, Малко Търново, Котел и Тервел.
Договорите са по схема "Подкрепа за реконструкция/ обновяване и оборудване на общински лечебни заведения в общини, извън градските агломерационни ареали" по Европейската оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г.
Министър Павлова каза, че болницата в Девин е била поканена да участва като конкретен бенефициент, както и останалите общини, подписали договора днес, но общината е отказала.
Идеята е била болницата да бъде закрита, но да се създаде и оборудва Медицински център с лекари от определени специалности и със Спешна помощ, както действат останалите общини.
Община Девин е отказала да преструктурира лечебното заведение и е поискала държавата да й даде пари.
Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова също изрази съжаление, че и община Девин не е сред подписващите на тези договори. Но все пак се очаква до петък Общинският съвет да вземе решение по случая.
Министър Лиляна Павлова посочи, че около 150 млн. лв. са насочени към Министерство на здравеопазването като конкретен бенефициент за доставка на ново високотехнологично оборудване, ремонт, енергийна ефективност в болничните заведения. Други 140 млн. лв. са насочени към общинските лечебни заведения - онкодиспансери и по-малки многопрофилни болници за лечение с възможност за долекуване.
Министърът обаче подчерта, че одобрените и подписани проекти за 140 млн. лв. през януари в голямата си част са в застой. Само една от 31 болници е провела тръжната процедура към месец септември.
Останалите 30 болници не са започнали работа по проектите.
Имало е разговори, за да се анализира проблемът с неусвояването на средствата. Според Павлова оправданието на ръководствата е било, че ще се променят техническите спецификации.
"Към момента е одобрена документацията на 27 болници. Надявам се към края на месеца повечето от общините да си обявят търговете, за да може пролетта на следващата година да започнат ремонтите и доставката на оборудване", каза Павлова.
По този повод от днес има допълнителна клауза в договорите с изискване за провеждане на търговете в рамките на 6 месеца, каза министърът.
С болницата в Девин днес се занимава и
депутатът от БСП Димчо Михалевски, който обвинява министър-председателя Борисов в откровена лъжа,
защото Бойко Борисов вчера казал на брифинг в Министерския съвет, че "БСП и ДПС са довели болницата в Девин до фалит" и "БСП и ДПС са безчинствали в тази област"
В открито писмо, което разпространи в парламента, Михалевски твърди, че БСП не е участвала в управлението на местно ниво в Девин от 1999 г. до 2011 г., че кандидатът на ГЕРБ за кмет на общината е бил такъв от 1999 г. до 2007 г. и има пряка отговорност за състоянието на общинската болница там, че болницата в малкото градче е спряла своята работа при управлението на ГЕРБ.
Според депутата от БСП причината за спиране на дейността на болницата в Девин са въведените от правителството на Борисов "високи нива на компетентност за клиничните пътеки, довело до ограничаване на техния брой в общинските болници и намаляване на техните приходи".
Също така - и преустановената след 2009 г. специална субсидия за отдалечените болници в планинските райони.
Затова правителството трябва да даде в Девин 2 млн.лв. и да промени методиката за определяне нивата на компетентност на болниците, пише Михалевски до премиера.
Защо в Девин не искат 1 млн. лв. за реконструкция на болницата
Генерал Тошево, Годеч, Малко Търново, Котел и Тервел днес подписаха договори за европейска помощ за обновяване и оборудване на общински лечебни заведения
25 октомври 2012, 19:44
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!