Информациите в медиите, че от тази година единадесетокласниците ще изучават ролята и мястото на Бойко Борисов в историята предизвика дискусия през последните дни.
Темата бе дискутирана и от читателите на Vesti.bg, като в коментарите се изкзват полярни мнения.
"Ей на това му се вика жива легенда! А кой знае след годинка-две може и цял учебник да има посветен на ББ. Добре че вече не съм ученик!", пише един от читателите.
В интервю за БНР тази сутрин директорът на издателство "Просвета" Никола Кицевски обясни, че учебникът по история не е обновяван от около 2000 г. и завършва с правителството на Иван Костов, чието правителство е управлявало по времето, когато е издаден.
Направена е процедура в Министерството на образованието за осъвременяване на учебниците и е вкаран периодът от тогава досега, като освен Бойко Борисов в учебниците по история са влезли и бившите премиери Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев.
Кицевски посочи, че идеята е на децата да се поднася актуална информация. Той отбеляза, че повечето от тях не помнят и не знаят за управленето на Жан Виденов, на Андрей Луканов.
В новото издание има нова голяма тема "Трудностите на прехода": "Правителството на Любен Беров", "Крахът на БСП във властта" за управлението на кабинета на Виденов, "СДС начело на властта", "България - член на НАТО", "Правителство на тройната коалиция", "България - член на Европейския съюз" и "ГЕРБ начело на властта".
В понеделник и министърът на образованието Сергей Игнатов взе отношение по темата, като обясни, че става дума за актуализиране на старите учебници по история с добавянето на периода от 2001 до 2012 г.
Игнатов обясни, цитиран от Дарик, че актуализацията е направена заради критики към старото съдържание и тромавия стил на писане на учебниците.
"Сега е 2012 г. От 2001 г. досега България стана член на Европейския съюз. Защо вашите деца да не знаят, че България е член на ЕС? Вие си изберете дали децата ви да учат на учебници до 2001 г. или да учат по актуализирана учебна програма. Най-важното е, че тук не става въпрос само за история и география, а за гражданското образование", каза Игнатов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!