Ио орният борд, който днес заседава за първи път, е преди всичко независим експертен консултативен орган, който е призван да подпомогне Министерския съвет в подготовката на изборите.
Това каза премиерът Марин Райков при откриването на заседанието на Борда.
Сфомирането на Борда беше подчертано от Райков като приоритет на служебното правителство.
В него са поканени организации и лица, които имат компетентност за изборния процес и за изборното законодателство.
Изборният борд трябва да бъде и независим, и в него ще участват неправителствени организации, регистрирали наблюдатели на миналите и на сегашните избори обасни служебният премиер.
"Независимостта ще бъде гарантирана по няколко начина. Неправителствените организации участват доброволно, не ги назначавам аз или някой друг орган. Участниците в борда, които представляват неправителствените организации не участват в изборния процес по някакво друго качество. Изборният борд ще бъде председателстван на ротационен принцип от представителите на самите неправителствени организации", обясни Марин Райков.
На първото заседание участващите в Борда приеха правилника за дейността му и
решиха следващото заседание да бъде председателствано от професор Емилия
Друмева, бивш конституционен съдия и началник на Правния отдел на Народното събрание.
Бордът ще заседава всяка сряда и ще бъде председателстван от представители на неправителствените организации на ротационен принцип. Начинът на действие на този консултативен орган ще е свързан с предложение за решение, до които се стига чрез диалог.
Важно е да възприемем принципа на активното партньорство - този борд няма да е само форма на контрол върху непрозрачни публични институции. Молбата ми е да работим максимално опростено, и в конструктивен дух като не се формализираме в реплики и дуплики и така да отговорим на обществените очаквания, допълни министър-председателят.
Министерският съвет ще подпомага технически Борда, заседанията му ще се предават в интернет, а стенограмите от тези заседания също ще са публични, каза Райков.
Днес бяха направени първите предложения за следващото заседание. Сред тях са да се изработи послание за толерантност, да се обсъдят възможностите за взаимодействие на гражданите със звеното за противодействие на престъпления, свързани с избирателните права - как и пред кого да подават сигнали и какво да очакват.
Също така, да бъдат потърсени решения при възникнали проблеми при подписки на партии, злоупотребили с лични данни.
Настоява се да да бъде поставен акцент върху информационно-разяснителната кампания за гражданите - какво става с гласовете след като те попаднат в урната и др.
В Изборния борд участват като експерти проф. Михаил Константинов и проф. Димитър Димитров, а също и представители на Института за развитие на публичната среда, на сдружението "За насърчаване на гражданската активност", на Българското сдружение за честни избори и граждански права (БСЧИГП), на "Прозрачност без граници", на сдружение "ЕГО ПОЛИТИКО", на Фондация "Галъп Интернешънъл Институт", на сдружение "Гражданско общество в действие", на сдружение "Корективи", на Българско дипломатическо дружество, на сдружение "България Грийн Енд Клийн", на Асоциацията на младите юристи, на Гражданска инициатива за свободни и демократични избори.
На днешното първо заседание бяха поканени и представители на Министерството на правосъдието, на Министерството на външните работи, на ЦИК и на ГРАО.
"Прозрачност без граници" ще наблюдава дейността на цялата изборна администрация, Изборния борд също ще бъде обект на оценка, отбеляза изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" Калин Славов. Той изрази надежда, че и участниците в Изборния борд ще се бъдат сред тези, които утре трябва да подпишат Обществен договор за свободни и честни избори.
Оставането ми в "Информационно обслужване" е единственият начин да следим какво става, заяви проф. Константинов, в отговор на въпроси на репортер на БГНЕС.
"В "Информационно обслужване" подадох оставка от пост, от който може да има някакво влияние. А Изборният борд трябва да знае какво се случва в останалите структури. Ако един човек иска да разбере какво се случва в "Информационно обслужване", трябва да се напише писмо до председателя, който след две седмици ще го разгледа и след още две седмици ще отговори и ще минат изборите", каза проф. Константинов.
За пореден път той напомни на разпространителите на слухове и клевети, че е превеждал всички заплати, които е получавал като председател на "Информационно обслужване" във Фонда за лечение на деца. "Аз от там не вземам стотинка", подчерта той.
Професорът е убеден, че със закон може да се премахнат фантомите от избирателните списъци и то само за шест месеца. Но за сегашните избори нищо не може да се направи, може да се махнат само починалите граждани", коментира Константинов.
Заседава Изборният борд
Бордът ще заседава всяка сряда, заседанията ще се предават в интернет, стенограмите ще се публикуват
3 април 2013, 17:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!