К ампанията по пролетното почистване в София ще бъде открита на 1 април в парка "Заимов" от 12.00 часа, съобщиха от Столичния инспекторат.
В рамките на инициативата в столицата ще бъдат почиствани обществени територии - междублокови пространства, детски и спортни площадки, паркове, градини.
От 31 март до 15 април ще бъдат почиствани частни имоти, прилежащи територии към жилищни сгради, еднофамилни къщи, дворове, паркинги, държавни и общински учреждения. От 16 април започва почистването на паркове, детски и спортни площадки, градинки, междублокови пространства, което ще продължи до 30 април.
От Столичния инспекторат призовават гражданите да изхвърлят отпадъци, събрани от почистването на тавани, мазета, общи части на сгради - в контейнери за битови отпадъци и разделно събиране, както и да не изхвърлят строителни отпадъци от ремонти или строителни площадки в контейнери за битови отпадъци.
Събраните от почистването отпадъци да се поставят в чували до контейнери за битов отпадък, а излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване да не се изхвърля в контейнери за битови отпадъци и разделно събиране на отпадъци от опаковки,апелират от инспектората.
Подробни указания за местата, включени в кампанията за почистване, както и помощни материали (ръкавици и чували) гражданите могат да получат на място в районните инспекторати, или на телефон: 02/ 937 75 02 (от 9.00 до 17.00 часа).
Почти 50 хиляди доброволци са почистили през миналата година 139 нерегламентирани сметища на територията на Столична община
През 2013 г. регистрираните нерегламентирани сметища на територията на Столичната община са били 139. Те са почистени по време на кампанията на общината "Пролетно почистване" с участието на доброволци и спонсорска техника, сочи справка на Столичния инспекторат.
В почистването през миналата година са участвали почти 50 хиляди доброволци, което е с близо 40 хиляди души повече, отколкото през 2012 година, когато участниците са били около 13 хиляди души. В миналогодишната кампания е използвана 868 броя техника, включили са се 555 фирми - оператори и 313 фирми дарители. Извозеният
отпадък общо е близо 5000 тона.
Нерегламентираните сметища,
на които недобросъвестни граждани и фирми изхвърлят отпадъците си, много често са на територията на частни терени, уточниха от Столичния инспекторат.
В тези случаи инспекторатът издирва собственика и изпраща писмо, с което му се дава срок от 30 дни да отстрани отпадъците. Инспекторатът установява кои са собствениците на имота съвместно с районната общинска администрация. Когато 30-те дни изминат, Столичният инспекторат прави повторна проверка и ако тя установи, че имотът все още не почистен на собственика се съставя акт.
Съгласно Наредбата за чистотата глобата за физически лица е от 100 до 500 лева, а за юридически лица или еднолични търговци - от 700 до 2000 лева. До налагането на такива глоби обаче се стига в единични случаи, тъй като собствениците почистват нерегламентираните сметища на тяхна територия в 30-дневния срок, даден им от инспектората.
У нас една трета от битовите отпадъци се рециклират или компостират; за страните от ЕС този показател е 42 на сто
Едва около една трета, или 27 процента от битовите отпадъци у нас се рециклират или компостират, докато за страните от ЕС този показател е 42 на сто, сочат данни от анализ на Евростат за третирането на битови отпадъци в Евросъюза през 2012 година.
В България през 2012 г. са били образувани и събрани около 3250 тона битови отпадъци. Населените места, в които се е извършвало организирано събиране на битовите отпадъци у нас са били над 4 400, а процентът на обслужваното население със системи за сметосъбиране надхвърля 99 на сто. Депата за събиране на отпадъци у нас са били 157, като в тях основно са се депонирали 73 на сто от битовите отпадъци у нас, а 27 на сто са били рециклирани или компостирани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!