Заплашено ли е младото поколение от бум на рака
Източник: Thinkstock/Guliver
34

В световен план раковите заболявания се увеличават, а някои от тенденциите са особено притеснителни за страни като нашата.  

"Глобалната тежест на раковите заболявания се очаква да надвиши 20 милиона нови случая годишно до 2025г. За сравнение, през 2012 диагностицираните нови случаи са 14,1 милиона.

За почти всички видове рак най-голямо нарастване на темповете на разпространение се наблюдава в страните с най-високи доходи като тези в Северна Америка, Западна Европа, Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия.

Преходът към по-голямо индустриално и социално развитие води до нарастване на тежестта от раковите заболявания като цяло."

Лекари без специалност лекували онкоболни в София

Четирите неща, които ще удължат живота ни

Това са част от констатациите в последния мащабен Световен доклад за рака на Световната здравна организация, публикуван през 2014г..

Тези изводи будят едно логично притеснение – сред днешните млади хора има повече настоящи и бъдещи онкоболни, отколкото в предишните.

Редно ли е хората от т.нар. Поколение „Y” (на Запад – millenials, у нас – деца на прехода) да са по-притеснени от възможността да се окажат болни от рак? Генерацията грубо обхваща родените между 1982 и 2000г., които в момента са в най-активните си години.

Изводите на СЗО са особено притеснителни за страна като България,

която все още не е в клуба на развитите на Запад, но вече има нужния икономически растеж, повишаващ стандарта на живот на голяма част от населението.

„Най-голям ще бъде удара върху страни, които са в средата на преходното си развитие. Много от тях са зле подготвени да посрещнат нарастващия брой на онкоболни пациенти, който се очаква в следващите десетилетия“, пишат от СЗО.

Гражданите на тези страни все повече възприемат начин на живот, който е стандартен за проспериращите и индустриализирани страни, допълва се в доклада.

Изобилието, родено от икономическото развитие, води до увеличаване на определени видове рак, най-вече на гърдата при жените, на простата при мъжете и на дебелото черво и при двата пола. Нарастването на тези онкозаболявания вече е отчетено както в Западния свят, така и у нас.

В САЩ притеснение будят статистиките, че сред по-младото поколение в някои големи градове има сериозно увеличение на диагностицираните с рак на дебелето черво.

Обективните причини – тютюнопушене, лошо хранене, консумация на алкохол и други наркотици, лош въздух.

В този смисъл не са обнадеждаващи статистиките, че българските тийнейджъри са сред най-пиещите, друсащите и лошо хранещите се в Европа, или че въздухът в София и други градове е изключително замърсен.

До момента не споменаваме най-известният субективен фактор за онкологичната заболяваемост – стресът. Между него и рака няма доказана пряка връзка, но е сигурно, че повишава вече споменатите видове рисково поведение като пушенето, алкохолизма или нездравословните диети.

На тема „стрес“ България не се отличава от Западния свят – наблюдава се типичното за развитите общества повишаване на тревожността и напрежението както на работното място, така и сред подрастващите.

Увеличаването на раковите страдания за днешните млади изглежда неизбежно, но истината съдържа множество детайли.

„Действително от СЗО отчитат отдавна, че до 2020-2030 може да има повишаване на онкоболните с между 30 и 50%. Въпросът е как реагират отделните държави“, смята Евгения Александрова от българската Асоциация на пациентите с онкологични заболявания. (АПОЗ).

По думите й, на онкоболните в България се предоставя съвременен профил на лечение, който не е по-лош от този в останалия Европейски съюз. Проблемът е в навременното откриване на болестта.

„Разумните държави повишават организираната профилактика, която да доведе до възможно най-ранно диагностициране на раковите заболявания“, допълва Александрова.

Именно ранното откриване на болестта дава най-голям шанс на онкоболните, но според АПОЗ усилията в тази посока у нас са недостатъчни.

Тоест – опасността за новите болни от рак у нас, млади или стари, е че няма да разберат навреме за състоянието си.

По-застрашена ли обаче е България от бъдещ бум на приетите в ракови диспансери?

„Увеличаване на онкоболните се регистрира непрестанно, откакто медицината е класифицирала раковите болести, диагностицира ги и ги лекува“, заяви проф. Асен Дудов, един от най-известните специалисти по този тип заболявания у нас и национален консултант по медицинска онкология.

Безспорно рисковите фактори, които изброихме по-горе, водят до увеличаване на някои ракови заболявания, признава и проф. Дудов.

„Онкологичните заболявания обаче са генетични и причините за тях са вродени“, изтъква националният консултант. 

Личният ни избор на начин на живот може да ограничи възможността в тялото ни да се развият тумори, но ракът застрашава и много хора, които няма да запалят нито една цигара през живота си. 

Сред причините за нарастването на диагностицираните с рак в световен мащаб е самото увеличаване на световното население и повишаващата се продължителност на живота,

отчитат и от СЗО. 

Професор Дудов изтъква ролята на тумор-супресорните гени – вродени защитни сили на организма срещу развиването на ракови образувания. Колкото по-възрастен е човек, толкова силата на тези гени отслабва.

Това не означава, че качеството на начина на живот и околната среда са без значение. Нарастване има, но по-застрашени ли сме в България?

„В България има същия тип на нарастване като другаде“, отчита националният консултант.

У нас определено има условия за по-голяма интоксикация или по-голям стрес, но в момента ние нямаме основата да правим предположения за тенденции.

Опасността от или наличието на раков бум у нас, независимо дали заради рисковите фактори или късното диагностициране, е забулена в мистерия. Причината е липсата на емпирични данни.

В момента няма статистика за онкозаболяванията у нас, която е достоверна и на която да се облегнем“, смята националният консултант по медицинска онкология.

Последният доклад на Националният раков регистър към Националната болница по онкология в София е публикуван през 2015г., а данните в него са от 2013 година.

Така предотвратяването на рязко нарастване на раковите заболявания у нас се оказва и чисто административен въпрос. От една страна той минава през нужните програми за по-ранно диагностициране. От друга е въпрос на това институциите и специалистите да разполагат с достатъчно ясна представа за размерите на проблема. 

Коментари 34
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

34 коментара
 
- Мамо, кои ядат черен хайвер? - Тези, които ни пращат за зелен!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Масово натравяне и много умрели в Истанбул след консумация на алкохол

Масово натравяне и много умрели в Истанбул след консумация на алкохол

Свят Преди 10 минути

Най-често фалшифицираният продукт е ракията

"Хамас" приема проектоспоразумението за прекратяване на огъня в Газа

"Хамас" приема проектоспоразумението за прекратяване на огъня в Газа

Свят Преди 28 минути

Всичко за проектоспоразумението прочетете в следващите редове

В НС е постъпил указът на президента с предложение Желязков да бъде избран за премиер

В НС е постъпил указът на президента с предложение Желязков да бъде избран за премиер

България Преди 1 час

По-рано Желязков получи и веднага върна на държавния глава изпълнен мандата за съставяне на правителство

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Свят Преди 1 час

За два дни към платформата са се присъединили над 700 000 нови потребители

<p>Масов бой в столичен квартал, има арестувани</p>

Масов бой в столичния квартал "Христо Ботев", има арестувани

България Преди 1 час

Малко след сблъсъците е подаден сигнал и за катастрофа в района

<p>Обявиха предепидемична обстановка в още една област у нас</p>

Обявиха предепидемична обстановка във Видин

България Преди 1 час

Заболеваемостта там през изминалата седмица е достигнала 198 на 10 000 души население

Асовете на магията идват в София за  „МАГИНАРИУМ“

Асовете на магията идват в София за „МАГИНАРИУМ“

Любопитно Преди 1 час

Магическото шоу ще се проведе на 19 и 20 март в Зала 1 на НДК и ще събере едни от най-добрите илюзионисти от България и света

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Свят Преди 1 час

Жителите на Лос Анджелис са предупредени за влошаване на качеството на въздуха

"Беше привилегията на живота ми": Байдън се прощава с Америка

"Беше привилегията на живота ми": Байдън се прощава с Америка

Свят Преди 2 часа

Байдън ще произнесе прощално слово от Овалния кабинет тази вечер

Николас Мадуро

Пуерто Рико моли Тръмп да го защити от Мадуро

Свят Преди 2 часа

Коментарите на Мадуро бяха „открита заплаха за Съединените щати и нашата национална сигурност“, казва губернаторът на Пуерто Рико

<p>Кой е Мирослав Боршош?</p>

Кой е Мирослав Боршош, кандидатът за министър на туризма в проектокабинета на ГЕРБ-СДС

България Преди 2 часа

Той е носител на Наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата

Здравното министерство забрани износа на определени лекарства

Здравното министерство забрани износа на определени лекарства

България Преди 2 часа

Д-р Галя Кондева издаде нова заповед

Джон Хам ще получи наградата „Бухнал пудинг“ за Мъж на годината

Джон Хам ще получи наградата „Бухнал пудинг“ за Мъж на годината

Любопитно Преди 2 часа

Наградите се връчват на хора, които имат траен и впечатляващ принос към света на развлеченията.

Петър Дилов

Петър Дилов: Ето кой е най-непознатият министър в проектокабинета "Желязков" (Биография)

България Преди 2 часа

40 годишният икономист работи в Българската народна банка от 2011 г.

<p>Кой е Жечо Станков?</p>

Кой е Жечо Станков, кандидатът за министър на енергетиката в проектокабинета на ГЕРБ-СДС

България Преди 2 часа

Той е магистър по икономика от университет Regensburg, Германия

<p>Ето кого предлага&nbsp;Мицотакис&nbsp;за следващ президент на Гърция</p>

Мицотакис предлага Константинос Тасулас за следващ президент на Гърция

Свят Преди 2 часа

Мандатът на настоящата президентка Катерина Сакеларопулу изтича на 13 март