Така той отговаря на въпроса като са обявили от МВР, че има списък с топ 300 на бандитите, кои са тези хора?
"Около 200-300 човека тормозят цялата държава. Нека да са 2-3 хиляди. Не може ние с ресурса, с който разполагаме - 2 хил. прокурори и 50-60 хил. полицаи, с този огромен апарат да не можем да се справим.
А изготвянето на списъци за мен е порочна практика - това е като проверките дали са ти включени фаровете. Те трябва да са постоянни, защото никой не може да ме убеди, че с един списък, по който ще се проверява контингент и ще се задържа, се решават проблемите. Не става така", категоричен е Найденов.
Държавата винаги е по-силна от престъпниците. Досега няма държава, която да е превзета от тях, успокоява зам. главният прокурор и добавя, че успехът е променлив.
Зам.- главният прокурор оценява като
най-голямо постижение операцията срещу "Наглите".
"Тя стана по образцов начин. Девет от задържаните 10 лица са в ареста, събрани са сериозни доказателства, скоро ще бъде изготвен и обвинителен акт срещу тях - когато съберем достатъчно доказателства.
Не става дума само за тези две убийства. Имаме две отвличания, за които се съмняваме, че са приключили с убийства. Там не сме намерили дори телата.
Можем да кажем, че сме разкрили групата, която е извършвала отвличанията, отделни нейни логистични центрове. Надяваме се да стигнем до физическите убийци в тези два случая", казва Бойко Найденов.
"Никой не би могъл да отрече, че за първи път публично известните босове на подземния свят, върхът на организираната престъпност, бяха или задържани, или предадени на съд, или избягаха в чужбина. Факт е, че
задържахме хора, които се смятаха за недосегаеми",
напомня прокурорът.
И подчертава, че не бива да има хора, които се смятат за недосегаеми, за олигарси или нещо подобно.
"Можеш да участваш в икономиката и политиката, но всичко трябва да е в рамките на правилата. Затова съм сигурен, че ще продължим с разследванията срещу всеки, който нарушава правилата.
Алексей Петров беше съветник в една от най-могъщите държавни институции, имаше участие в една от най-големите застрахователни компании. Това, че правоохранителните органи намериха достатъчно данни за извършени престъпления, закрепиха ги с доказателства и продължиха разследването е достатъчно показателно", убеден е Найденов.
Той отказва да коментира разследването. "Знаете, че то се води за организирана престъпна група, която се е занимавала с няколко вида дейности. Другите му обвинения са за рекет и изнудване. В тази посока сме най-напред с разследването.
Г-н Петров е гражданин на републиката и има всички свои права. Затова не би трябвало предварително да се раздават присъди. Ако има доказателства, те ще бъдат внесени в съда", аргументира се прокурорът.
Той информира, че ролята на Алексей Петров като служител под прикритие е изяснена, но продължават да уточняват детайлите по назначаването му на такава длъжност.
Това бил, според прокурор Найденов, още един елемент от разследването на цялостната дейност на организираната престъпна група.
В отговор на въпрос за
предвещаваната от хора в МВР нарковойна
зам.- главният прокурор казва: "Крупните фигури в този бизнес в момента са елиминирани. Естествено, на тяхно място ще дойдат други. Но те са далече по-уязвими. Никога вече няма да се появят престъпни босове от такъв тип и калибър".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!