Д -р Леман Рашид, която е завеждаща спешното отделение на многопрофилната болница в Кърджали, алармира за правен абсурд, поради който се оказва невъзможно да се регистрира като общопрактикуващ лекар, предаде БГНЕС.
След като е провела дълга кореспонденция със здравното министерство и всевъзможните институции, д-р Рашид е стигнала и до Комисията за защита от дискриминация, но до момента отникъде не е получила смислен отговор.
Преди 3 г. д-р Рашид е заявила желанието си да стане личен лекар в Регионалната здравно-осигурителна каса (РЗОК) в Кърджали. Получила е отказ с мотива, че от януари 2009 г. в сила е влязъл закон, забраняващ на лекарите да разкриват свои практики, ако не притежават специалността "Обща медицина".
Написала писмо до Регионалната здравна инспекция (РЗИ) - отговорът бил като първия. Става дума за изменения в Закона за лечебните заведения и здравето, който изисква въпросната специалност, за да стане възможно разкриването на практиката.
"Много внимателно изчетох закона и открих груб акт на дискриминация спрямо лекарите със специалностите "Спешна медицина", "Вътрешни болести" и "Педиатрия". Там пише, че лекарите с тези специалности могат да осъществяват дейност като индивидуална или групова практика за първична медицинска помощ, без да придобиват специалност по обща медицина. Но текстът касае регистрираните джипита до 2009 г. и не са задължени да придобият изискваната специалност", посочи д-р Рашид.
Преди година тя е записала обучение по обща медицина и след още 2 г. ще я притежава.
"Пределно ясно ми е, че няма да успея да преборя поредния абсурд в държавата, още повече, че е облечен в закон. Но силно ме подразни отговорът от здравното министерство, което ми писа, че лекар, изпълняващ длъжността личен такъв, е с високо обществено значение и допускането до пазара на труда на недостатъчно квалифицирани лица би могло да доведе до негативни последици за здравето и живота на българските граждани. Излиза така, че аз съм неквалифициран лекар и съм заплаха за човешкото здраве", подчерта тя.
Д-р Рашид е специализирала спешна медицина в "Пирогов", има 15 г. стаж, през 2009 г. е избрана за "Лекар на годината" в Кърджали, а от 6 г. е завеждаща спешното отделение. Завършила е и здравен мениджмънт и е преминала през редица обучения, необходими в работата й на спешен медик.
Възмутена от нелепата ситуация, тя е писала и до здравната комисия в парламента, до Българския лекарски съюз (БЛС). Писмата й са били препращани до министъра на здравеопазването, а от БЛС го адресирали до НЗОК, макар касата да няма отношение към казуса.
Само Комисията за защита от дискриминация се ангажирала с проблема на лекарката от Кърджали.
През февруари т.г. на заседание е даден ход на преписката по жалбата, но решение все още няма.
"Без това решение аз не мога да продължа нататък, на запитванията ми отговаряха, че сроковете за това са по-скоро пожелателни и че не могат да се ангажират с време поради многото преписки“, уточни д-р Рашид.
Тя е решена да стигне и до Европейския съд по правата на човека заради този правен абсурд, но е наясно, че трябва да бъдат изчерпани всички нива на българското правосъдие.
"Министерството трябва или да признае, че ме дискриминира, или че допуска неквалифицирани кадри да застрашават здравето на гражданите. Защото всеки студент по медицина завършва обща медицина по принцип. А спешната медицина едно към едно припокрива общата. След като специалността определя квалификацията, аз питам как се допускат лекари без никаква специалност, без нито ден трудов стаж, да работят в спешните отделения", запита специалистът.
Тя цитира регламента в Стандарта за спешната медицина, който допуска новозавършили лекари да започнат работа в спешното отделение и в рамките на 1 г. се задължават да зачислят каквато и да е специалност, не и да я завършат.
След като едно джипи без специалността по обща медицина може да застрашава живота на болните, как тогава един току-що дипломиран лекар в спешното не го застрашава, отново запита д-р Рашид.
Според нея именно спешната помощ е най-непривлекателна, с най-голямо текучество, най-онеправдана, а и желаещите да работят в тази сфера са най-малко. Но за тях режимът е либерализиран, което е парадоксално и престъпно, коментира тя.
Като парадокс д-р Рашид определи и наредба №40 от 2004г., изменена през 2011г., с която личните лекари са освободени от 24-часовия си ангажимент към пациентите след работното им време, през нощта и в почивните дни, като обгрижването на болните се концентрира в дежурните кабинети в спешните отделения.
Този документ обаче разрешава в кабинетите да работят и лекари без специалност, те не застрашават ли здравето на хората, отбеляза д-р Рашид.
Според нея въпросната министерска наредба е в нарушение на закона.
Тя припомни още, че по официални данни в цялата Кърджалийска област повече от половината общи практики за лични лекари са незаети, а наличните джипита са свръхнатоварени с пацентски листи от 3000 до 7000 души.
"Зная, че по-бързо ще завърша специалността по обща медицина, отколкото бързо да бъде решен този казус, но няма да се откажа. Защото това е поредният административен произвол спрямо българските лекари, продукт очевидно на безхаберие и на определени лобита", категорична е д-р Рашид.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!