Трябва ли хорото и ръченицата да станат задължителни в училище - проект на министерство на образованието предвижда още от първи клас децата задължително да учат по два народни танца.
До края на средното си образование всеки трябва да е усвоил стъпките на 22 хора. Това ще става в часовете по физическо.
Според адвокат Николай Хаджигенов, ако те станат задължителни, децата ще ги намразят.
Когато той е бил ученик, са изучавали шест народни танца и на шестте имал двойки, разказа юристът в "Здравей, България" по Нова ТВ.
Във видеото горе си припомнете кадри от традиционния фолклорен фестивал
На обратното мнение обаче бе директорът на Ансамбъл „Българе” Христо Димитров, според когото народните танци са изкуство и че за разлика от повечето спортове, те не пораждат агресия.
По думите му България е световен лидер с нашите хора.
„Това е нашата визитна картичка по света и тя може да ни помогне да решим много проблеми”, каза още Димитров.
И в момента народните танци присъстват в програмите по физическо, но само в допълнителните ядра, т.е. преподават се по желание.
Според новите планове първолаците ще се учат да танцуват "Боряно, Борянкe"
и ръченична стъпка на място. Второкласниците трябва да усвоят в края на годината Кулско хоро и Омуртагско хоро. Учениците от 3-ти клас ще тропат Самоковско и Джиновско хоро, а от четвърти клас - Седенчица и известното Дунавско хоро, което по традиция звучи по Нова година. В гимназията ще се учи и гръцко сиртаки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!