Августин Пейчинов е мъртъв, потвърждавам ви го от най-високо ниво, казал пред в. "24 часа" "светският лъв" Евгени Минчев.
Новината за кончината на българския емигрант му била съобщена през миналата седмица по телефона от личния секретар на милионера. "С Пейчинов бяхме най-добри приятели, затова секретарят му Христо ми звънна първо на мен", казал Минчев за вестника.
Информацията е потвърдена от говорителя на Министерството на външните работи Весела Чернева. Пейчинов починал в началото на миналата седмица в Ню Йорк. Негови близки потърсили българското консулство в града за легализиране на смъртния акт.
Ексцентричният милионер, който от близо 40 години живееше в САЩ, е бил погребан миналия петък в гробищния парк на Манхатън.
В България името му стана известно през 1992 г. когато уреди среща на български политици и интелектуалци със Симеон Сакскобургготски в своя хотел "Чемширът" в Ню Йорк. Беше обявено, че пътуването и целият престой на групата е за сметка на Пейчинов. Важно условие беше всички да са със смокинги, дамите - с бални тоалети, а който няма - да си ушие в София за 1000 тогавашни лева при шивач, препоръчан от Пейчинов. Платът - от фондацията му.
На поканата се отзоваха личности от целия политически спектър на прохождащата българска демокрация: депутатите Михаил Неделчев, Елена Поптодорова, Чавдар Кюранов, Александър Томов, Георги Пирински, Атанас Папаризов, Жорж Ганчев, Кръстю Петков, кметът на София Александър Янчулев, писателите Стефан Цанев, Георги Данаилов, Петър Константинов, актьорите Невена Коканова и Николай Калчев, режисьорът Павел Павлов, телевизионната говорителка Анахит Тачева и мъжът й, духовници...
Когато българската група се върна от Ню Йорк, почти всички упорито избягваха да разказват какво се е случило там.
Но ето откъс от колоритното описание на срещата, което прави Георги Данаилов в своята мемоарна книга "Доколкото си спомням":
"...Не знам дали в "Чемширът" стана ясно доколко българските интелектуалци са интелигентни, но че умеят да ядат и пият гороломно на чужда сметка и че в това отношение проявяват завидно единство, в което всяка разлика в политическите възгледи изчезваше, ще се запомни, докато свят светува. Не знам дали тогава и Симеон Втори се очарова тъй много от своите някогашни поданици, че се зарече рано или късно отново да ги управлява..."
Августин Пейчинов е роден на 1 март 1946 г. Първите му години минали в дом за сираци, след това за него се грижела плевенската му баба по майчина линия - комунистка от 1922 г. В къщата си в Родопите криела партизани.
Като младеж Пейчинов бил активен комсомолец. Избягал от България след конфликт с близък приятел. През 1964 г., едва 18-годишен, преминал българо-сръбската граница, в Белград се свързал с френския военен аташе и с негова помощ стигнал до Париж. И оттам - при баща си в Ню Йорк - така описва приключенията на бъдещия милионер в. "24 часа".
Явно не е бил регистриран от Държавна сигурност със страшното "невъзвращенец", защото за първи път той се връща в България през 1978 г.
Много лаконичен беше, когато го питаха как е натрупал богатството си. "Как станахте милионер?", попита го журналистката от "24 часа" Алексения Димитрова през април 1999 г.
"Духовното богатство е важно, това, което можеш да направиш за другия", отговари Пейчинов. "Много морални хора са морални, но не успяват..." "Морални, ама само седят и мъдруват. Аз използвам обстоятелствата."
Първото обстоятелство, изглежда, е хотелът на баща му "Бокстрий". Признава, че едва година след като става милионер, заживява в едностаен апартамент в центъра на Манхатън под наем. Но през 70-те години на миналия век вече има собствена хотелиерска верига.
Сдобива се с "графска титла". Става член на "Ордена на ротисьорите". (Гастрономически орден, основан през 1248 г. в Париж).
През 2010 г. в интервю за "Труд" Пейчинов разказва за познанството си със вече бившия премиер Симеон Сакскобургготски, което датирало от 1964 г.: "Ако ние не сме в криза, това се дължи преди всичко на него - на уравновесената финансова политика, която не се харесваше на много хора с финансови интереси. Царят постави основите на елегантност в България. Почувства се известна коректност в живота. И това са основи, които след това се развиват".
Пейчинов постоянно демонстрираше ексцентричност. Веднъж се поздрави сам за рождния си ден като купи цяла вестникарска страница и публикува текста: “Кеф ми е, че царят се завърна, за да ни поведе, че комунизмът отново има бъдеще, и че днес имам рожден ден”.
През 90-те години построи в "Златни пясъци" луксозния бутиков хотел "Вила Аква" и канеше там "светския елит".
След 1990 г. купи и продаде няколко скъпи имота в центъра на столицата. Инвестира в оригинален ресторант, който нарече "Национална Ротисерия Цар Иван Асен Втори "- на ъгъла на улиците "Неофит Рилски" и "Хр. Белчев" в София.
Внесе в София няколко типични черни лондонски таксита и ги паркираше на площад "Цар Освободител" срещу Народното събрание.
Никога не е крил, че е хомосексуалист.
Много близък стана с голямата актриса Невена Коканова през последните години от живота й. По-късно плъзна слух - който не беше потвърден - че е болен от СПИН. Изглежда тази болест го довърши на 65 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!