Т емата за парите, които се харчат за ромска интеграция и доколко тя е ефективна, е широко експлоатирана в медиите. Често по темата се изказват различни експерти, политици, лидери на ромски общности и политически организации.
Публичният дебат по темата не носи отговор на този въпрос, но и измества фокуса на обществено внимание от ефективно работещи, основани на доказателства програми, насочени към подобряването на качеството на живот в ромските общности и преодоляването на тяхната социална изолация и активното им включване в икономическия живот на страната.
Защо е важно все пак да се говори за това? Важно е, защото 25% от навлизащите на пазара на труда са от ромската общност.
От тях ще зависят все по-голяма част от резултатите на българската икономика и бизнес в следващите години. Развитието на потенциала на общността е единствения подход, които може да гарантира успешната интеграция на Ромите.
В рамките на международен проект по програма „Грундвик” – Финансова грамотност за ромите, съфинансиран от Програмата за учене през целия живот на Европейската комисия, Фондация „Здраве и социално развитие” активно участва в разработването на обучителен курс по финансова грамотност за ромите.
Обучителната програма се основава на резултатите от изследване на потребностите от обучение, проведено в страните партньори по проекта – Словения, Словакия, Сърбия, Италия, Гърция и България.
Обучението се фокусира върху следните теми:
управление на ежедневните разходи въз основа на доходите в домакинството, развитие на уменията за планиране и приоритизиране на разходите, развитие на подходи, съвместно с участниците за спестяване и инвестиции, формиране на капацитет за оценка на рисковете, свързан с вземането на кредити и дългове, увеличаване на доходите. Обучителният курс е създаден за нуждите на ромите, по-специално млади хора на възраст от 18 до 30 години.
В рамките на проекта беше проведено и пилотно обучение по финансова грамотност, в което взеха участие хора, с редовни доходи, които живеят в кв. "Факултета", София.
Резултатите от пилотните дейности са много оптимистични за бъдещо приложение на обучителната програма в ромска общност. Участниците дадоха позитивна обратна връзка за програмата и използвания интерактивен подход за включването им в темите.
Обучителният курс предложи на участниците нов начин за управление на средствата и нови възможности за планиране на бъдещето, свързано с финансово планиране на очаквани събития през живота им, отговарящи на традиционния начин на живот и ценности на общността.
Повечето от участниците оцениха като много полезна темата, свързана с формиране на умения за спестяване и управление на разходите на домакинството на базата на план за спестяване. В допълнение, пилотните дейности предоставиха ценна обратна връзка за съдържанието на обучението и практическите упражнения, включени в курса.
Екипът на Фондация „Здраве и социално развитие” вярва, че ромските общности имат потенциал, който може и трябва да бъде развит, за да се случи реално ромската интеграция.
За повече информация вижте тук
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!