Всеки български родител говори с детето си средно по 13 минути на ден.
Това каза на пресконференция в пресклуба на БТА днес Михаил Стефанов от Националната мрежа за децата.
Четенето на книга се нарежда на пето място сред предпочитаните занимания, с които българинът запълва свободното си време.
Първият е гледането на телевизия, показват предварителни данни от национално изследване, част от което беше оповестено от преподавателя в СУ "Св. Климент Охридски" доц. Александър Кьосев.
Изследването се прави от "Алфа рисърч" и Академичната лига на Югоизточна Европа.
Около 69% от българите отговарят, че четат на децата си книги, докато през 2006 г. те са били 59%.
71% насърчават децата си да четат, срещу 76% през 2006 г.
Около 60% си спомнят, че родителите им са им чели приказки като малки, докато 36,2% не са слушали приказни истории, докато са били деца.
Националната мрежа за децата, заедно с Асоциация "Българска книга", започва кампания в България официално да се отбелязва 2 април - международен ден на детската книга.
Кампанията е под патронажа на съпругата на президента Зорка Първанова и е с мотото "Подарете на детето си книга - подарете му празник".
Книгата е прекрасен мост между нас и децата ни във време, в което все повече се отдалечаваме един от друг, посочи Стефанов.
Според инициаторите книгите дават на децата ценностната система, в която да бъде подредено знанието им, а това помага на децата да разберат по-добре себе си и света, който ги заобикаля.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!