В е ериода 2002-2011 г. са били подадени 152 молби за убежище в
България от граждани на 36 държави. Но на никого не е било предоставено
убежище на различни основания.
За четири души, граждани на три
страни, предишният вицепрезидент не е приел предложенията на Комисията
за предоставяне на убежище.
Днес вицепрезидентът Маргарита Попова представи новия състав на учредената с указ на президента комисия. Лиляна Станкова е новият председател.
Маргарита Попова посочи, че и при Комисията по предоставяне на убежище, както при Комисията по помилванията, е направена структурна промяна. В президентската институция има назначен на щат председател на комисията и има още едно място за експерт в нея, което към момента е незаето.
Лиляна Станкова има подходяща и богата биография в материята. До 2011 г. е била ръководител на група към Съвета по европейски въпроси към МС на тема "Свободно движение на хора"; била е представител на България в Европейския комитет по миграция към Съвета на Европа (2004-2011), работила е в МТСП като директор на дирекция "Свободно движение на хора, миграция и интеграция", както и ръководител на Съвета по гражданство към Министерството на правосъдието.
В състава на комисията са професорът по международно право и международни отношения Благой Видин, който е бил член на същата комисия и в екипа на предходните президент и вицепрезидент, Кина Събева - председател на основания от БЧК Български съвет за бежанци и мигранти, съдията в СГС Николай Димов - също от предишната комисия, доц. Николай Добрев, лектор по международно публично право, преподавател в НБУ, УНСС и във Военната академия, също член на предишната комисия по предоставяне на убежище.
Проф. Благой Видин каза в отговор на въпрос, че предишната комисия, направила четирите отхвърлени предложения, е била на мнение, че съществуват всички правни основания и хората биха могли да получат убежище.
Комисията по статут само изготвя детайлна правна аргументация, а останалите данни, с които разполага вицепрезидентът, той използва по силата на правомощията си по конституция, отбеляза Видин. С аргументи, свързани със сигурността на търсилите убежище, той посочи само за един от случаите, че става въпрос за човек от Беларус, който вече има българско гражданство.
Най-много молби са постъпвали от Армения (37), Афганистан (26), Нигерия, Бангладеш, Руската федерация, Турция.
За първите три месеца на настоящата година има подадени молби от 7 души - граждани на Украйна, Турция и Иран.
Никола Казаков - председател на Държавната агенция за бежанците, посочи, че държавата е подготвена за посрещане на евентуален по-масов бежански поток. Строящият се в последните години модерен транзитен център за бежанци в с. Пъстрогор, община Свиленград, с капацитет 300 места, е вече готов и след месец ще бъде открит.
Подалите молба за закрила чужденци се настаняват в два центъра - в София и в с. Баня, Новозагорско. В регистрационно-приемателния център в София в момента има 320 души, от тях 70 са жени и 30 - деца. В с. Баня има 60 души.
Комисар Драгомир Петров, директор на дирекция "Миграция" в МВР, посочи, че към дирекцията има два специални дома - в Бусманци и в Любимец. Домът в Бусманци е с капацитет за настаняване на 400 души, а в Любимец - за 300. На двете места се настаняват само незаконно пребиваващи в България чужденци, които не са подали молба за хуманитарна закрила.
Вицепрезидентът Маргарита Попова напомни, че при веднъж предоставена закрила на чужд гражданин, държавата трябва да знае, че този човек трябва да бъде интегриран и да се ползва с полагащите му се по закон права като на останалите граждани.
Във връзка със Закона за убежището и бежанците, тя коментира, че в него има пропуски и неуредени моменти.
За 10 години на никого не е дадено убежище в България
Вицепрезидентът Маргарита Попова представи новия състав на Комисията за предоставяне на убежище
4 април 2012, 18:14
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!