П ътеките във витошките резервати "Торфено бранище" и "Бистришко бранище" ще бъдат почистени и възстановени по проект на ОП "Околна среда" (2007-2013 г.).
Те са единственото място в резерват, където би трябвало да се движат туристите, коментира на семинар за журналисти шефът на РИОСВ-София Ирена Петкова.
По думите й в момента тези обозначени маршрути са в много тежко състояние, особено след зимния сезон. Има изпочупени и паднали дървета по пътеките, както и повредени мостове.
В момента тези пътеки трябва да се посещават с внимание,
за което има и съобщение на сайта на РИОСВ-София. Разчита се на съзнанието на туристите да не излизат от обозначените места в резерватите, тъй като няма паркова охрана, която да го контролира.
Щетите вече са описани от експертите и когато терените изсъхнат, ще започнат дейностите по възстановяване, обеща Петкова.
В резерват "Торфено бранище" пътеката е една - от Черни връх към хижа "Кумата". В резерват "Бистришко бранище" туристическите маршрути са три - от "Меча поляна" към хижа "Физкултурник", от "Меча поляна" към село Бистрица и от хижа "Ведра" до границите на резервата.
Пътека, която ще се възстановява, има и в резерват "Богдан" в Средна гора, като тя минава през целия резерват към едноименната хижа.
Общата стойност на дейностите е 57 хил. лв.
До края на октомври ще заработят и специално изградени противопожарни съоръжения в споменатите резервати, както и в поддържан резерват "Училищна гора" в близост до Ботевград.
Системата, която ще подава онлайн информация към РИОСВ-София, включва и изграждането на 25-метрови метални съоръжения - по едно във всеки от четирите резервата.
На тях ще има поставени камери за денонощно 360-градусово наблюдение на цялата им територия, датчици и метеорологични станции. Вече са определени местата за изграждане на "кулите" - извън резерватите, тъй като законодателството не позволява да са на тяхна територия.
Захранването на съоръженията ще става чрез фотоволтаици. Диспечерска станция ще обработва постъпилите цифрови сигнали от противопожарните "кули". Всяко от съоръженията ще бъде оградено и ще разполага с аларма срещу посегателства.
Дейността по изграждането им е забавена заради обжалване, но трябва да приключи до края на октомври, когато е допустимият срок за изпълнение на проектите по ОПОС. Стойността за изграждане на цялата система е 1,311 млн. лева.
Резерват "Торфено бранище" съхранява най-значителния
за България комплекс от високопланински торфища, както и свързаната с тях мъхова и друга влаголюбива растителност.
Резерват "Бистришко бранище" е включен в Световната мрежа от биосферни резервати по програмата на ЮНЕСКО "Човек и биосфера".
Поддържан резерват "Училищна гора" е обявен с цел запазване на естествените дъбови гори в северните склонове на Лъкавишкия рид в Западния Предбалкан.
Поддържан резерват "Богдан" пък е обявен с цел опазване на вековни букови гори, които растат в местността, като средната им възраст е 150 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!