В одните количества на всички реки в България се намират над прага за високи води. Днес, поради изчерпването на акумулиращата възможност на почвата след изпускането на някои язовири, са възможни внезапни локални наводнения почти навсякъде из страната. Това каза Асен Личев от дирекция „Управление на водите” към МОСВ, в предаването „Здравей, България“ по Нова ТВ.
Най-рискова остава
река Тунджа, която ще предизвика наводнения в Елхово до един-два дни,
каза Личев. Водата ще навлезе в регулацията на града, ще залее площада и къщи, както при предишното наводнение. Това е неизбежно, каза Личев, като добави, че не се очаква да има жертви. Хората трябва да слушат внимателно местните органи на самоуправление. „Всяка община трябва да има план за бедствие. Там е разписано стъпка по стъпка какво се прави“, допълни той.
Мазета и стопански постройки в Елхово отново са под вода,
както през миналия декември. През изминалата нощ река Тунджа надвиши критичното равнище.
Няма да се наложи евакуация на жителите на Елхово въпреки покачването на река Тунджа, увери началникът на Главна дирекция "Противопожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов.
"По отношение на Елхово, река Тунджа достигна нива приблизително четири метра, ниво, при което хората от града не са пряко застрашени. Очакваме до 24 часа нивото да се покачи с още 10-15 сантиметра, което ще доведе до наводняване на селскостопански обекти и десетина къщи, мазета и приземните етажи", обяви той.
Нивото на река Тунджа в района на Елхово тази сутрин достигна 3.94 м, при критични 3.90 за града.
Част от парка и животинският пазар са наводнени. Очаква се да бъде затворен пътят към село Трънково, тъй като разливът в участъка се увеличава.
Живеещите в близост до реката са предупредени за усложнената обстановка, създадена е организация за евентуална евакуация. В няколко жилищни блока мазетата също са наводнени, но електрическите табла все още не са засегнати. В града няма затворени улици за движение.
В Ямбол нивото на Тунджа също е високо, а това означава, че през следващите два дни при Елхово то отново ще се покачва.
„Вторият критичен участък е река Камчия след язовир „Цонево”, където имаше много по-песимистични очаквания. Там са взети мерки“, поясни той.
Състоянието на язовир „Цонево“ е критично. Заради него вече бяха евакуирани над 300 жители на няколко села. През цялата нощ се следеше нивото на водата по поречието на река Камчия в района на язовира и екипите бяха в готовност да евакуират още хора.
В Родопите само в община Девин остава в сила бедственото положение. До късно снощи обаче продължи издирването на семейство от Девин, изчезнало във водите на язовир „Цанков камък“. Стихията е носила джипа им километър и половина по течението на буйната река. Днес колата беше извадена от аварийните екипи, но двете тела не бяха намерени. Днес сутринта спасителите подновиха работата си. В акцията участват водолази с лодки и доброволци.
Само за денонощие наводненията в Смолянско са причинили щети за над 10 млн. лева на пътната инфраструктура. Активизирали са се десетки свлачища.
Днес се очаква да започне да прелива язовир „Тича“,
който се намира над язовир „Цонево“.
„Никъде няма пряка опасност за живота и здравето на хората. Нощта премина напрегнато, но за щастие не се сбъднаха най-тежките ни очаквания“, обясни Николай Николов, директор на ГД „Пожарна безопасност”.
„Превантивните мерки, които бяха взети, не доведоха до масови заливания на домове и застрашаване на живота на хората. Около ранния след обяд ще направим още една оценка да видим дали тези 285 души, които изведохме от застрашените зони, ще продължават да имат забрана за влизане в домовете си“, обясни още Николов.
„В Ямболска област ситуацията също е усложнена, най-вече в общините Стражица, Болярово и Тунджа при Елхово. Там остават още два сантиметра до критичната кота. Общината там е подготвена много добре, така че не би трябвало да има проблеми“, добави Николов.
В Община Добрич е започнала евакуацията на още 220 души.
„Всички трябва да свикваме с рисковете и да бъдем готови да се справяме с тях. Има много критични места в страната, но най-важното е да се предприемат контролирани действия, за да се запази живота и здравето на хората", заяви снощи за „Часът на Милен Цветков“ министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. „Когато валежите са в толкова голям обем, неизбежно се повишават нивата на реките и язовирите и затова трябва да се вземе превенция, доколкото тя е възможна“, добави министърът.
Вижте пълна десетдневна прогноза за времето на Sinoptik.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!