П рез последните 23 години през парламента са преминали общо 159 депутати, сътрудничили на тайните служби. Това каза днес журналистът Христо Христов по време на Международната конференция "Преходът в Източна Европа през документите на комунистическите тайни служби", организирана от Комисията по досиетата.
По думите на Христов Държавна сигурност (ДС) има своя парламентарна група във всяко Народно събрание. За изборите за последния 42-ри парламент общо 136 агенти от над 30 политически партии и коалиции са атакували законодателната власт като кандидати за народни представители. Според Христов подобно е положението в изпълнителната власт -
от 12 правителства от 1990 насам (включителнио и 3 служебни), нито едно не е сформирано без присъствие на агент на ДС
или разузнавателните служби на Българската народна армия (БНА). Действащият в момента кабинет все още не е проверен от комисията. Единственият период, когато в Министерския съвет няма агенти, е между 2011 и 2013 г., след като премиерът Бойко Борисов се освобождава от двама членове на кабинета си с досиета - министър Божидар Димитров и зам.-министъра на вътрешните работи Павлин Димитров, припомни Христов.
Специален гост на конференцията беше Ханс Алтендорф от Федералния комисариат за архивите на Държавна сигурност на бившата Германска демократична република, който сподели опита на страната си с отварянето на досиетата. Алтендорф разказа, че в началото на декември 1989 г. е започнало масово горене на документи в Щази, но гражданите са окупирали кабинетите в Министерството на държавната сигурност и са спасили хиляди материали. Федералната агенция за архивите на Щази работи от 1991 г., като настоява отварянето на досиетата да е в съответствие с конституционните принципи.
Алтендорф изтъкна, че в Германия работата на агенцията е само да предоставя наличната информация, а решението дали бившите сътрудници на тайните служби да бъдат отстранени от държавна работа е предоставено на съответната градска администрация или министерство. Задачата на комисариата е да осигури правото на всеки човек да провери дали тайните служби са повлияли по някакъв начин на живота му, както и да следи дали е имало злоупотреба с негови данни. Бъдещето на комисариата след 2019 г. ще бъде решено от парламентарна комисия, съставена от експерти, съобщи Алтендорф.
По време на конференцията председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов връчи плакет и грамота на председателя на Българския хелзински комитет Красимир Кънев за голямата помощ, която организацията е оказала на комисията по време на нейното утвърждаване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!