Но одните представители отхвърлиха доклада на Комисията „Кушлев" за 2008 г.
Аргументът, изложен от председателя на парламентарната правна комисия Искра Фидосова, е, че няма ефективност в работата на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност.
Фидосова подчерта, че
не е постъпила и една стотинка в бюджета
като
следствие от дейността на Комисията. При конфискуване няма завършена процедура.
„Необходими са спешни законодателни промени в тази посока. Имайте предвид, че този доклад се представя само за сведение в Народното събрание, това дали е приет или не, не се отразява по някакъв начин на дейността на съответния орган, в случая комисията „Кушлев".
Но по този начин изразихме нашето мнение и становище, че има неефективност от дейността и е необходима спешна законодателна промяна във врзъка с борбата с корупцията и организираната престъпност", заяви зам.-председателката на парламентарната група на ГЕРБ.
Комисията, популярна с името на своя председател Стоян Кушлев, отчете, че през 2008 г. са били образувани 57 дела за отнемане на имущество в размер на 32,413 млн. лв.
Били образувани 126 производства за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. Комисията постановила 122 решения с искания за блокиране на имуществото в размер на 68,349 млн. лв.
Но всичко това останало само на хартия.
Точно преди година мнозинството в Народното събрание отхвърли предложени промени
в Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност.
Тогава предложените поправки предвиждаха да се разшири приложното поле на закона чрез включването на престъпления, които предвиждат причиняването на вреди в големи или в особено големи размери, или такива, при които размерът на вредите не е въведен като обективен признак, но чрез които биха могли да се добият значителни облаги.
Днес проф. Стоян Кушлев отново заяви, че също смята, че „приложното поле на закона следва да се разшири, за да може комисията да се занимава и със случаи на констатирано „необяснимо богатство".
Той не скри обстоятелството, че по отношение на него и членове на комисия, е бил упражняван натиск, като за конкретните случаи и лица е поел ангажимент да информира писмено Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика.
В същото време обаче председателят на Комисията за борба с корупцията и председател на ПГ на РЗС Яне Янев заяви, че неприемането на доклада на Комисията "Кушлев" е знак за бламиране на дейността й.
"Този доклад е чудесен и неприемането му в пленарна зала е лош сигнал за Брюксел", каза Янев. Депутатът смята, че от ГЕРБ трябва час по-скоро да подкрепят поправки в законодателството, които да разширят правомощията на комисията.
Върши ли нещо Комисията "Кушлев"
В държавния бюджет не била постъпила и една стотинка като следствие от дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност
30 септември 2009, 11:52
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!