„Проблемът е разделен на две. От една страна са младите хора, при които има такива ролеви модели. Част от тях си представят, че това е много мъжко и по този начин могат да покажат сила. Други пък смятат, че сигурността им е накърнена и така повишават собственото си усещане за сигурност”, коментира в „Здравей, България” проф. д-р Калин Гайдаров, бивш директор на Института по психология към МВР.
Родителите купуват хладни оръжия на децата си. Това пък обясни собственикът на магазин за оръжия в София Динко Желев. Той поясни, че за самозащита жените предпочитат спрейове, а мъжете – газови пистолети. Търсят се още палки, бухалки и електрошокови устройства.
Според Гайдаров огнестрелните и хладните оръжия дават самочувствие и усещане за сигурност, но това е само илюзия. Той посочи, че оръжията обикновено водят до усложняване на ситуацията и ескалация на насилието.
„Въпросът е да имаш уменията да не попадаш в конфликтни ситуации или да се измъкнеш от тях без да се налага да използваш оръжие”, подчерта проф. Гайдаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!