Кп панията на Столичната община по настаняване на бездомни хора в социални центрове заради студа предизвика вълна от "бездомнически туризъм" от страната, съобщават от дирекция "Социални дейности".
Общинската акция започна с цел при прогнозираните трайни ниски температури хората на улицата да се предпазят от премръзване и да имат подслон през студените дни.
До момента в социалните центрове са настанени 86 души, 14 от които от провинцията. Общо в трите социални центъра за бездомни хора на общината има 491 души.
В същото време статистиката показва, че доста от хората без подслон са с живи роднини и близки.
Още по-впечатляващ според дирекцията е фактът, че сигналът за бездомниците е подаден от самите им сродници, представили се по телефона като "граждани, които се грижат за бездомно лице на улицата".
Социалните работници разказват за съвсем скорошен случай с 22-годишно момче, което било освободено от приют на фондация, като непосредствено след това сигнал за него подали леля му и майка му, представяйки се за загрижени граждани.
Младежът е бил настанен в общинския социален център в кв. "Захарна фабрика", след като се оказало, че "роднините не могат да се грижат за мен, защото имат личен живот". Сега общинските социални служби ще му търсят подходяща работа.
Голяма част от настанените във временния център на МВР в кв. "Дружба", където се настаняват хората без лични документи и който вече е препълнен, са
строителни работници, останали без работа заради кризата
Не е малък броят на такива хора и в общинските приюти, защото те имат настоящ адрес на територията на столицата и предпочитат да изчакат отминаването на кризата тук.
Най-младият бездомник сред настанените по време на социалната акция е на 20 години, а най-възрастният - на 73. Социалните служби подготвят документите му, за да го настанят в дом за възрастни хора.
Столичната община и БДЖ са се споразумели за безплатното транспортиране на хора, които са дошли в София, прибрани са като бездомни в социални домове, но не са с адресна регистрация в столицата.
До момента от "услугата" е заявил желание да се възползва само мъж от Кърджалийско, но още при слизането от колата на социалните служби пред Централната гара, той е избягал.
Издръжката на един човек в общинските приюти за бездомни хора е 5,99 лева на ден, като на всеки постъпил се осигурява подслон, дрехи и храна. Парите за текущата издръжка се осигуряват от държавата, а общината се грижи за ремонтите и поддръжката на сградния фонд.
За да се справи с един от проблемите сред бездомните хора - алкохолизма, Столичната община е предприела по-затегнати мерки по отношение внасянето на алкохол в приютите.
Въпреки това проблемите не са изчезнали напълно. Бездомниците не могат да си позволят по-качествен алкохол и някои от тях посягат и на 70-процентния спирт, продаван срещу стотинки в аптеките.
Вълна от "бездомнически туризъм" в София
Сигналът за настаняване на бездомниците често е подаван от самите им сродници, представили се по телефона като "граждани, които се грижат за бездомно лице на улицата"
4 февруари 2010, 13:02
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!