И скат да вземат хляба на бедните, а стотици социално слаби разчитат на този нискодоходен бизнес, за да свързват двата края.
Така собственик на пункт за вторични суровини коментира пред Vesti.bg промените, предвиждани в Закона за управление на отпадъците, според които пунктовете за събиране на отпадъци трябва да бъдат извън оживените градските зони. Отдалечаването на пунктовете ще лиши много хора, предимно пенсионери и безработни, от възможността да изкарат някой и друг лев, допълва той.
Друга от клаузите на Закона предвижда глоби до 1000 лв. за всеки, който изземва съдържанието и/или нарушава целостта на кофите за боклук.
"Всеки магазин е длъжен да осигури връщането на кашоните от продадените стоки в съответните складове", коментира управител на търговски обект. По думите му обаче много от магазините оставят кашоните до или в кофите за боклук и по този начин дават храна на клошарите, които ги събират разделно, пакетират и предават за вторични суровини.
"Нямам наблюдение клошари да са правили зулуми с кофите, това е работа по-скоро на вандали и пияници", смята възрастна жена от кооперация в "Лозенец", до чиято входна врата има място за изхвърляне на смет.
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) изнесе наскоро подробности за промените, предвидени в Закона за управление на отпадъците. Една от целите е
ограничаване на сивия сектор в търговията с вторични суровини
Законопроектът, който отразява препоръките на Европейската комисия, вече е пуснат за обществено обсъждане. В него се предлага въвеждането на банкова гаранция от 15 000 лева за фирма и по 5000 лева за всяка площадка за дейности с излезли от употреба моторни превозни средства, електрическо и електронно оборудване.
Мярката цели също
ограничаване на нелоялната конкуренция в бранша
При предварително третиране на автомобили и електроуреди се добива голямо количество отпадъци от черни и цветни метали, а лица без разрешение за дейност със скрап нелегално приемат металите, избягвайки изискването за банкова гаранция. Въвеждат се и по-строги изисквания за регистрация на лицата, извършващи дейности като търговец или брокер на отпадъци.
Предвиждат се и изисквания за
местоположението на т.нар. пунктове за вторични суровини
В момента многобройните площадки за събиране и съхранение на отпадъци от хартия, пластмаса, стъкло и отпадъци от опаковки най-често са разположени в междублокови пространства, в трафопостове и други градски части. В МОСВ са постъпвали многобройни жалби срещу шума и замърсяванията от тези „пунктове“. За да удовлетвори нуждата на гражданите от по-чиста и спокойна среда, ведомството предвижда нови разпоредби в Закона за управление на отпадъците, с които пунктовете за вторични суровини ще трябва да бъдат преместени само в промишлени или складови зони.
Въвеждат се и глоби между 300 и 1000 лева
за всеки, който изземва съдържанието, обръща, нарушава целостта, естетическия вид и/или запалва съдове за събиране на отпадъци.
Целта на предлаганата санкция е да спре изсипването и кражбите на отпадъци от кофите за събиране. В последно време стана практика и контейнерите тип „ иглу“ да се унищожават като се изпразват от долната страна. Досега същият размер глоби се налагаха само за изхвърляне на отпадъци на неразрешени за това места.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!