Б ългария е на второ място в Европа и на шесто място в света по броя на пушачите, съобщи днес д-р Гергана Гешанова - председател на Коалицията за живот без тютюнев дим, на пресконференция по повод 31 май - Световният ден без тютюнев дим, който тази година е под мотото "Да спрем незаконната търговия с тютюневи изделия!" .
Д-р Гешанова припомни, че много държави са си поставили за цел в близките 15-20 години броят на пушачите да се сведе до 5% от населението. България трябва да се присъедини към Протокола към Рамковата конвенция за контрол на тютюна на Световната здравна организация, каза д-р Маша Гавраилова - експерт на неправителствената организация "България без дим".
Представителите на неправителствените организации са единодушни, че забраната за тютюнопушене на закрити обществени места в България не се спазва и че е необходимо да се повишат санкциите за нарушителите.
В ЕС тютюнопушенето леко е намаляло през 2014 г., но все още една четвърт от европейците - 26%, са пушачи,
сочи изследване на "Евробарометър", цитирано от агенция Франс прес. За сравнение през 2012 г. пушачите в ЕС са били с 2% повече - 28 на сто от населението.
Намалява консумацията на тютюневи изделия в групата на 15-24 годишните. За две години, от 2012 до 2014, тя е спаднала от 29 на 25 на сто. В същото време средната възраст, на която европейците започват да пушат, остава непроменена - 17,6 години.
Във Франция броят на пушачите надвишава средноевропейския, като те са 32 на сто и са се увеличили с 4 процента през последните две години.
Разликите между европейския Юг и Север стават още по-отчетливи.
В Гърция пуши 38 на сто от населението, следвана от България - 35 на сто,
докато в Швеция и Финландия те представляват съответно 11 и 19 на сто от населението.
Електронните цигари печелят позиции. 12 на сто от европейците са ги пробвали, като преди две години този процент е бил 7 на сто. Редовно ги ползват 2 на сто, а 52 на сто ги считат вредни за здравето.
Проучването показва още, че излагането на тютюнев дим в барове и ресторанти продължава да намалява. Само 12 на сто от анкетираните са заявили, че са били изложени на тютюнев дим в заведения за хранене през миналата година, а 25 на сто са присъствали сред пушачи в питейни заведения.
Общо 73 на сто от работниците в Европа рядко или никога не са били изложени на тютюнев дим на работното си място.
Мнозинството европейци (70 на сто) приемат цигарите да бъдат скъпи, ако това помага за предотвратяване на контрабандата, сочат данните. ЕК отбелязва, че тютюнопушенето в ЕС води до около 700 000 смъртни случая годишно и това е най-честата предотвратима причина за смъртност в Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!