Румъния няма териториални претенции към България, а медийното отразяване на изказванията по въпроса е недоразумение, каза посланикът на Румъния у нас Антон Пакурецу след среща със зам.-министъра на външните Димитър Цанчев.
Във вторник вечерта румънският външен министър Кристиан Дяконеску заяви, че съществувала спорна зона от 17 кв. км териториални води между Румъния и България по отношение на държавната граница. В сряда и българското, и румънското външни министерства уточниха, че става въпрос за преговори за делимитация на черноморските пространства, които се водят с години. Днес агенция Медиафакс съобщи, че предмет на спора е участъкът е в зоната, през която е проектирано преминаването на газопровода "Южен поток".
Днес посланик Пакурецу се спря на дългата история на преговорите и сподели учудването от факта, че те са станали медийно събитие, се казва в съобщение на МВнР.
Българската страна също изрази своето недоумение от изявлението на Дяконеску.
Тълкуването, че биха могли да съществуват териториални претенции между двете страни, е
опасно и не отговаря на духа на общата ни принадлежност
към ЕС,
подчерта Цанчев.
България не приема и твърденията за наличие на румънско етническо малцинство. Зам.-министър Цанчев подчерта, че подобни изявления не са в интерес на добросъседските отношения между двете страни.
Той още веднъж отбеляза, че такъв въпрос не е повдиган на съвместното
заседание на двете правителства.
Българските граждани с румънско самосъзнание са духовен мост между двете страни, е каза посланик Пакурецу и допълни, че те нямат проблеми в България.
По-рано днес президентът Росен Плевнелиев също коментира случая.
За да станат членове на ЕС през 2007 г., България и Румъния са
подписали документи за липсата на каквито и да било териториални претенции
между двете държави, припомни той.
"Очевидно Румъния търси бързо решение на проблем, който не се поставя на масата като териториална претенция. Външният министър на Румъния говори за "нерешен проблем", а не за териториална претенция", заяви държавният глава.
Подобни проблеми, които съществуват от 20 години, не са териториални претенции, те не могат да бъдат решени с интервюта, има формат, има междуправителствена комисия – тя със сигурност ще си свърши работата.
МВнР реагира светкавично и поиска обяснение от румънския посланик, каза Плевнелиев. "Ние сме добри съседи с Румъния и това ще бъде доказано с действията по такива казуси, които изникват", каза още президентът.
Според него до 15 април този казус ще бъде решен по европейски начин.
По-рано днес Волен Сидеров поиска българското Министерството на външните работи (МВнР), президентът и парламентът да реагират незабавно на териториалните претенции на Румъния.
Депутатът от Синята коалиция Йордан Бакалов поиска от председателя на парламента да свика извънредно заседание на вътрешната комисия. Той поясни, че са събрани девет подписа за извънредно заседание, които са на една трета от членовете на комисията и по правилник председателят й е задължен да свика заседание. Бакалов допълни, че председателят е отказал да направи това.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!