Д вайсет и пет процента от младежите, които излизат на пазара на труда на 16 години, са от ромската общност, при това неподготвени. Данните съобщи д-р Елена Кабакчиева от фондацията "Здраве и социално развитие" пред участниците в националната конференция в Народното събрание", посветена на интеграцията на ромите. Форумът в навечерието на Международния ден на ромите - 8 април.
За да има десегрегация, са необходими мерки, които настина да променят нещата, посочи д-р Кабакчиева. Това означава
включване на заинтересованите институции на местно ниво, под ръководството на общината, -
модел, дал успешни резултати в София. Кабакчиева отбеляза, че на 15-17 години ромите вече не могат да се квалифицират в професия, след като са напуснали рано училище, "и кръгът се завърта".
Затова са необходими интервенции - чрез развитие на социалните умения на подрастващите, чрез социални услуги, насочени към бременни и родители на деца до три години, чрез алтернативна услуга за ранно развитие (4-6 години) за деца, които не посещават детските градини.
Д-р Кабакчиева опроверга мита, че ромските деца са най-здрави - в болниците и инфекциозните отделения най-много са от това малцинство, заяви тя.
В 69 български общини има центрове - някои работещи или им предстои да започнат работа, чиято насоченост е към ранното детско развитие, съобщи Богдан Мирчев, представител на фондацията "Ханс Зайдел". Те са по проект, финансиран от Световната банка и свързан със социалното включване. По места работят мобилни екипи, които оперират в зависимост от специфичните условия за приобщаване, обясни Богдан Мирчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!