Всяка година у нас изоставят около 2 хил. деца
Всяка година у нас изоставят около 2 хил. деца   
Източник: Весела Недкова, БГНЕС
3
В ъ ългария има 6 333 деца в социални домове. Всяка година над 2 хил. деца се изоставят в тези домове, сочат данните на фондация "За нашите деца". Това казва психологът в организацията Марияна Тасева в интервю за БТА.

Половин година престой в институция забавя с една година психическото развитие на детето. А осиновяването е начин, по който на детето се дава шанс да расте в семейство, в което наистина ще бъде обичано, подкрепяно и ще може да развие пълния си потенциал, отбеляза психологът.

Експертът пояснява, че според законодателството ни, осиновяването е най-върховният момент в защитата на едно дете. Но за съжаление не са достатъчно доразвити услугите, които се предлагат в общността на осиновителите и на вече осиновените деца.

Според Тасева, когато се говори за осиновяване, трябва да се търси семейство за детето, а не дете за семейството. Повече от половината от семействата, които са осиновили дете, кандидатстват за второ осиновяване, допълва тя.

Масово осиновителите искат руси и синеоки деца, а в България генетичният фон не е такъв. Броят на чужденците, осиновили дете се доближава до този на българските семейства, посочва Тасева. Тя отбелязва, че

чужденците нямат скрупули да осиновят дете с типични ромски черти, с кривогледство, с недоразвита ушна мида
,

леки физически или психически увреждания. Българското общество и държавата са длъжници на българските осиновители, защото никой не ги подкрепя и не работи с проблемите на родителите и на осиновеното дете, смята психологът.

По думите й в последните години нараства броят на разсиновяванията на деца. Преди години тези случаи са били единични - когато децата развият симптоми на психично заболяване или имат сериозно увреждане на някой орган. Сега разсиновяването е заради несправяне на родителите, които психически не издържат на толкова голям стрес.

Шест месеца неплатен отпуск, както предвижда законодателството, е крайно недостатъчен за адаптацията на родителите и на осиновените деца, е мнението на психолога. Ако детето е осиновено на 5-годишна възраст, майката трябва да ползва поне една година отпуск, за да се адаптират към новостите, смята Тасева.

Законът за закрила на детето се преработва в момента и по него се вземат мненията на специалисти от неправителствения сектор. В подготвяните текстове се очаква да залегне разпоредбата осиновителите да придобият същите права и задължения, каквито имат биологичните родители - да няма разлика в срока на отпуск по майчинство, осиновителите да могат да работят на половин ден, ако искат, посочи Тасева.

Законът предвижда две години следосиновителен период, в който семейството се наблюдава от специалисти, които трябва да установят разликата в израстването и адаптирането му в семейната среда. Според психолога по-безболезнен и нетравматичен за осиновяване период е, когато детето е под една годинка.

Осиновяванията на малки деца са малко, защото късно влезе в сила разпоредбата, според която дете, непотърсено от биологичните си родители в продължение на 6 месеца, се вписва в регистъра за осиновяване, поясни експертът.

Психологът съветва на детето да не се натяква, че е по-различно от другите или да му се показва, че осиновявайки го, му е направена услуга. Според Тасева децата от институциите имат по-различни потребности и им трябва повече време за адаптация. С децата всичко се постига по-лесно, ако се превърне в игра, съветва специалистът.

Адаптационният период продължава различно за всяко дете. Обикновено до третия месец след осиновяването е най-трудно. Не бива децата да се малтретират физически, психически и емоционално, те достатъчно са били наранени при престоя си в социалния дом, каза Тасева.

След приключване на процедурата по осиновяване, започва тежък период както за детето, така и за родителите. Възрастните не винаги имат смелостта открито да говорят за това, че детето е осиновено. Апелът на психолога е

детето отрано да знае, че е осиновено, да се говори с него по темата
,

за да се преработва този вид травма - липсата на достатъчно внимание, отбеляза Тасева. Именно затова специалистът препоръчва да не се крие от детето, че е осиновено, защото то трябва да порасне със самочувствието, че е също толкова желано, както и останалите деца, родени в семействата си.

При малките деца информацията за осиновяването се поднася под формата на приказки, рисунки или снимки. Целта на разкриването на "тайната" за осиновяването е детето да не расте с болката и страха от изоставяне, каза Тасева.

Според нея адаптационният период при деца над 4-5-годишна възраст е доста по-дълъг, а при тинейджъри е много трудно. Специалистът препоръчва на всички родители

да говорят на децата си, клекнали пред тях, на едно ниво
.

Ако не погледнем първо себе си, след това през очите на детето си, никога няма да бъдем успешни родители, твърди психологът.

По-големите деца много по-трудно свикват в училище поради липса на плавен преход, който дава домашната среда - от дома към яслата, после към детска градина и оттам към училище.

Децата, отгледани в институции, нямат училищна пригодност, но колко учители са готови да се справят и да овладеят положението, пита психологът.
Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 19 минути

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 53 минути

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 2 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 2 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 3 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 3 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 3 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 3 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 3 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 4 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 4 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 4 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 4 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 5 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Свят Преди 5 часа

Районът е отцепен и се води разследване