З аболеваемостта от рак на гърдата в провинцията е десетки пъти по-ниска, отколкото сред жените в София. Всяка година у нас от рак на гърдата заболяват около 4000 жени, като този брой ежегодно нараства с 1,5 процента.
Това съобщиха лекари и пациенти, които се събраха в столичния парк "Заимов", за да почетат паметта на българските жени, станали жертва на най-често срещаното онкологично заболяване сред дамите, предаде DarikNews.bg
В Световния месец за борба с рака на гърдата стана ясно, че ще се работи за създаването на общинска скринингова програма за профилактика на заболяването.
1200 розови балона, пълни с хелий, полетяха над столичния парк "Заимов" в памет на българските жени, които всяка година умират от рак на гърдата.
Ако заболяването погубва годишно 1200 жени у нас, то тези, които се разболяват, са 4000, съобщи д-р Младен Младенов от столичната АГ болница "Св. София".
"За съжаление, тази цифра всяка година се увеличава с 1,5 на сто и последните данни са за около 4000 жени, което за нашата държава е около средното европейско ниво, но в крайна сметка това са жени, чийто живот се променя", каза Младенов.
Преди всичко обществото трябва да положи усилия в борбата с рака на гърдата, твърди председателят на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания Евгения Адърска.
"В центъра на символиката на това събитие са тези 1200 жени, които всяка година губят живота си. Мисля, че е време да се направи нещо разумно в тази посока. Това не изключва активното поведение на пациента да отиде навреме на профилактичен преглед, да познава тялото си и да има отношение към него", коментира Адърска.
Около 40 000 са жените с рак на гърдата у нас.
"Една сутрин се събуждаш и на нещо в теб не му е било мястото там до вчера", разказа Адърска. По думите ѝ правилната реакция в такъв момент е онова, което спасява живота.
"Правилната реакция е да не търсиш съвета на приятелка, съседка, роднина, а да отидеш при специалист, който има опит в това заболяване, защото в този момент няма значение ходил ли си на профилактичен преглед, не си ли, вече нещата имат съвсем друг ход и изискват разум през цялото време и вяра, че ще успееш", каза Адърска.
Пациентски организации и Столична община ще започнат работа по създаването на местна програма за профилактика на рака на гърдата. Следващата седмица пък ще бъдат организирани безплатни прегледи за заболяването в столичните 1 АГ болница "Света София", Онкологичната болница, както и варненската "Св. Марина".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!