Всеки втори българин смята, че здравеопзването ни е лошо.
Това показват данни от проучване, извършено в периода август-септември 2011 г. сред 1003 лица в 100 населени места.
Мит е, че в България инвалидите и тежко болните са много, каза доц. Лилия Димова, българският координатор в Международната програма за социални изследвания.
Страната ни се нарежда на едно от челните места, в които хората нямат тежки здравословни проблеми или инвалидизации, добави тя.
На първо място като причина за сериозни здравословни проблеми 78,2% посочват бедността.
Лекарите и медицинските сестри са спечелили доверието на всеки трети българин, но на най-голямо доверие се радват фармацевтите.
Най-голямо доверие са спечелили лекарите в Бургас - 82%, в Силистра и Търговище - 70%. В столицата този процент е 40.
36,9% от запитаните отговарят, че лекарите ни са добри и високоспециализирани професионалисти, но според 45% медицинските умения на лекарите не са толкова добри, колкото би трябвало да бъдат.
Пак всеки трети смята, че само някои от лекарите са загрижени за пациентите си.
Според 39,7% лекарите мислят повече за пари, отколкото как да помогнат на пациента.
47% от анкетираните отговарят, че може да се вярва на медиците, но 22% споделят напълно противоположно мнение.
Здравната ни система не работи добре, според 45% от участниците в проучването. 41% смятат, че тя се нуждае от радикални промени. Всеки трети отговаря, че
най-важният и наболял проблем на България са бедността и здравеопазването.
И тъй като все повече българи се самоопределят като бедни, 71% от запитаните отговарят, че не е справедливо богатите хора да получават по-добри здравни грижи.
Над 60% заявяват, че приоритет на държавата трябва да бъде жизненият стандарт на гражданите, но според близо 30% приоритетът на държавата е усвояването на еврофондовете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!