В секи втори българин би заплащал допълнително за здраве. Това съобщиха от Национална пациентска организация, цитирайки данни от проучване на "Алфа рисърч". Допитването е извършено през януари и февруари 2015 г. сред 1026 граждани.
Въпреки високото общо равнище на одобрение за допълнителното здравно осигуряване, липсва консолидиращ мнозинството фактор, който да мотивира по-активното доброволно включване. Безплатното лечение в болница, липсата на доплащане, отпадане на направленията за специалист и за изследвания, повече безплатни и по-евтини лекарства са желаните условия, които ще стимулират гражданите да доплащат за здраве.
От запитаните 66% смятат, че трябва да получават по-добра здравна грижа за равнището на плащаните осигуровки.
Две трети отговарят, че възприемат болничната помощ и НЗОК като най-проблемни звена в системата на здравеопазване и са на мнение, че това са местата, които "източват" най-голяма част от финансовия ресурс в здравеопазването.
Всяко ефективно и скъпоструващо лекарствено лечение трябва да се поема изцяло от бюджета на НЗОК, заявяват 78% от участвалите в проучването.
Над 60% от запитаните подкрепят идеята за въвеждане на минимален пакет на спешна помощ за здравно неосигурените пациенти. Пълна подкрепа среща създаването на социален здравен фонд за деца, пенсионери и социално слаби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!