В секи четвърти българин е засегнат от респираторна алергия - алергичен ринит (познат още като сенна хрема) или астма, каза пред журналисти проф. Васил Димитров, началник на Клиника по алергология и астма към Александровска болница.
По думите му 5 години минават, докато болните потърсят адекватно лечение.
Всеки трети българин страда от алергичен ринит, като броят им се увеличава.
Едва 45% от засегнатите обаче търсят медицински съвет и лечение, допълни доц. Мария Стаевска, главен асистент в клиниката.
Според Стаевска почти всеки втори с алергичен ринит в някакъв момент от живота си ще "отключи" астма. Тя посочи, че причините за появата на алергии се дължат на наследственост, на замърсена околна среда, на излагане на тютюнев дим, на начин на живот.
Алергията представлява необичайна реакция на имунната система при съприкосновение с различни вещества като основно полени, домашен прах и някои храни, посочва доц. Стаевска. Тя добавя, че алергията може да засегне кожата, очите, храносмилателната система, както и дихателната.
"В началото алергията е по-видима - кихане, сърбеж, водниста секреция, но когато стане хронична започва повече да прилича един хроничен ринит на други състояния като синузит. Тогава пациентът няма толкова кихането, сърбежа, а по-скоро непрекъснатото запушване, непрекъснатото стичане назад, кашлица. Започва се едно ходене по хиляди лекари защо кашля и всъщност не се открива, че алергията е в основата", обясни тя, цитирана от DarikNews.bg.
Генетичното предразположение при алергиите е много важно, добавят алерголози. Ако и двамата родители страдат от такива, вероятността детето да е алергично е 70%.
"Развитият свят страда от алергии. В края на XIX в. честотата на алергичната хрема е 0,1%. В момента в Англия например 50% от тийнейджърите имат сенна хрема", посочи доц. Стаевска.
Микрокърлежите (акарите) са водещата причина за поява на алергии, посочи д-р Тихомир Мустаков, главен асистент в клиниката.
Изследване, проведено от института за медицински изследвания The Woolcock, показва, че нивата на микрокърлежи в домашния прах могат да се увеличат до 2-3 пъти повече през есента, в сравнение с летните нива, тъй като тогава има идеални условия за развитието им - висока влажност, поддържане на отопление в жилищата и намалена вентилация. Акарите обитават всякакви повърхности, но най-често се откриват в матраци, в пухени завивки, във възглавници с естествен пълнеж, по килими, дрехи и др. В един матрак живеят около 1,5 милиона микрокърлежа, посочи лекарят.
Алергиите може да бъдат повлияни не само със симптоматични лекарствени средства, но и чрез имунотерапия, единодушни са алерголозите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!