И нтернет има все по-голяма роля в сексуалните посегателства срещу деца, сочи анализ на Националната мрежа за децата.
Според четвъртото годишно издание на доклада "Бележник 2015: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата", подготвен от мрежата, през 2014 г. на горещата онлайн линия на Националния център за безопасен интернет са получени 117 сигнала за детска порнография и над 40 сигнала за подмамване на дете онлайн с цел сексуална злоупотреба.
Друга форма на сексуално посегателство, с трайна тенденция без намаляване, е съжителството на семейни начала с малолетни и непълнолетни момичета.
Пробацията остава най-често срещаното наказание според закона, а повечето подобни дела завършват със споразумения между "младоженците" и прокуратурата. Действията на отделите "Закрила на детето" стигат до проверка на случаите и сигнал до прокуратурата, която може да повдигне обвинение срещу родителите, както и към пълнолетни лица, съжителстващи с непълнолетни и малолетни.
Най-честият резултат от т.нар. "ранни бракове" са абортите, нежеланата бременност и раждането от малолетни и непълнолетни, посочват от Националната мрежа за децата, която обединява 127 неправителствени организации. Мерките за предотвратяването им обаче се свеждат предимно до проверки по сигнал в системата на здравеопазването при бременност на малолетни и непълнолетни момичета.
За борба със социалния феномен "деца раждат деца", през 2014 г. Държавната агенция за закрила на детето и прокуратурата подписаха споразумение за сътрудничество. Миналата година ДАЗД обяви също, че ще започне работа по изготвяне на Национална стратегия за превенция и ограничаване на ранните раждания.
През 2013 г. от блудство са пострадали 28 момчета и 42 момичета на възраст от 8 до 13 години, както и едно момче и 26 момичета между 14 и 17 години, отчита докладът. Отбелязва се и тревожният факт, че
извършители на блудство над деца не са само възрастни
През 2013 г. малолетните и непълнолетните извършители на блудство са 56, от които 55 са момчетата. От тях 23 са на възраст от 8 до 14 години, а 32 - между 14 и 17 години.
По данни на Софийската районна прокуратура всеки ден по шест деца са сексуално малтретирани само в столицата, а по една трета от жалбите се повдигат обвинения. Прегледът на съдебната статистика показва, че през 2013 г. от 117 дела за блудство 63 са завършили с осъдителна присъда, а 51 - с условно осъждане.
И експертите, и децата, и младите хора, участвали в онлайн анкета за подготовката на доклада за 2015 г., предлагат да се въведе здравно и сексуално образование в българското училище.
Близо 609 хил. деца у нас пък живеят в бедност или в риск от социално изключване
Данните от доклада сочат, че на практика най-бедната част от населението на страната са децата. По отношение на тяхната уязвимост от изпадане в бедност или от социално изключване те са на второ място след хората над 65 години (57,6 на сто) с 51,5% или близо 609 000 деца.
Това са почти два пъти повече деца от средната стойност за ЕС по този показател, който е 27,1 на сто.
Рискът от бедност остава най-голям при деца с един родител или в многодетните семейства.
Данните за материалните лишения на децата в домакинствата показват, че почти половината не могат да си позволят хранене, включващо месо, риба, плодове и зеленчуци поне веднъж дневно, а всеки две от пет деца не могат да си купят нови дрехи.
В доклада се припомня, че през 2014 г. бяха въведени диференцирани размери на месечните помощи за деца - за първо дете в размер на 35 лева, за второ дете - 50 лева, а за трето и всяко следващо дете - по 35 лева. От началото на м.г. получаването на месечни семейни помощи за деца се обвързва със задължително посещение на предучилищна група в детска градина или в училище. Националната мрежа за децата счита обаче, че тази мярка не е ефективна и няма да доведе до по-широкото обхващане на децата от уязвимите групи.
В документа се посочва още, че през 2014 г. има най-висок ръст на приемната грижа в България, като към 30 юни в приемни семейства са настанени 2178 деца. Това е важна година и за процеса на деинституционализация, който се осъществява чрез превенция на изоставянето на деца в домове и с настаняването им в приемни семейства.
От 599 деца, настанени в приемни семейства, за периода януари-септември 2014 г., 173 са от специализирани институции, като най-висок е броят на настаняванията на малки деца до 3 години - 315.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!