Сд дната възраст, на която децата у нас се разболяват от диабет, намалява, предупреждават специалистите.
Като цяло в световен мащаб разпространението на болестта се увеличава непрекъснато и вече се говори за пандемия, засягаща всички възрастови групи.
Докато преди десетина години обаче захарната болест се проявяваше най-често в пубертета, сега тенденцията е към снижаване на годините - около 5-6. Заболяването често засяга и новородените.
Данните у нас сочат, че децата с диабет са около 3000.
Предвид сериозността на това социално заболяване от 6 април до 27 май в 20 града на страната лекари и медицински сестри от детските градини и училищата ще бъдат обучавани в борбата с детския диабет, съобщи пресцентърът на Министерството на здравеопазването.
Обученията са част от проекта "Децата с диабет не са различни", организиран от Националната асоциация на децата с диабет под патронажа на ведомството.
Целта е да се повишат грижите за диабетноболните деца, да се подпомогне тяхното нормално физическо и психическо развитие от най-ранна възраст.
Обученията ще се провеждат от висококвалифицирани детски ендокринолози и медицински сестри от университетски клиники.
Отключващи фактори за появата на диабет са критичния преход
от предучилищна в училищна възраст и предизвикателства на новата обстановка и ангажименти. Честотата на заболяването се дължи и на стреса, разпространението на вирусни инфекции и др.
Според специалистите по ендокринология детският диабет е изключително лабилен. Той се влияе от промените в теглото и височината, както и от хормоналния дисбаланс в пубертетната възраст.
Ключови фактори са и непредсказуемата физическа активност и прием на храна, свръхнатоварването в училище, променливият дневен режим.
У нас наблюдението, контролът и грижите за децата с диабет от 0 до 18 години са унифицирани и се извършват по единни стандарти. За тях са осигурени инсулинови препарати, инжекционни устройства, глюкомери и тест ленти.
Осемдесет процента от децата са на интензифициран инсулинов режим - от четири до шест инжектирания на инсулин дневно и минимум четири убождания за контрол на кръвната захар.
В България вече се налага и модерното лечение с използването на инсулинови помпи, които дават възможност дозата на лекарството да се адаптира, като лечението се доближи максимално до ендогенната инсулинова секреция като при здрави деца.
По официални данни от заболяването са засегнати 285 млн. души в цял свят. За други 344 млн. има риск от развитие на диабет тип 2 (старчески, свързан със затлъстяване).
Все по-малки деца се разболяват от диабет
От 6 април до 27 май в 20 града на страната лекари и медицински сестри от детските градини и училищата ще бъдат обучавани в борбата с детския диабет
30 март 2010, 15:49
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!