Ръководството на МВР се оплита все повече в опитите си да обясни ситуацията около даренията, а в по-генерален план картината в министерството става все по-притеснителна.
В последните месеци то скача от скандал в скандал, а проблемите, за които отдавна всички подозираме, сега изскачат един след друг - некомпетентни разследвания, съмнения за чадъри над фирми и хора, недостиг на материална обезпеченост на редовите полицаи въпреки големия бюджет и т. н., и т. н.
Последния щрих около актуалната тема са 3,6 млн. лв. материални дарения, които МВР е получило за периода от януари до юни 2011 г. Тази сума е извън другите 247 хил. лв. дарения кеш и останалите 15,27 млн. лв., дошли от Европейския съюз по различни програми и проекти.
Информацията дойде от зам.-министъра на вътрешните работи Димитър Георгиев, който свика специална пресконференция, за да поясни на журналистите "цифрите, които се въртят в пространството и с които се спекулира предизборно, за да се атакува една работеща структура като МВР".
Нищо незаконно
Информацията за материалните дарения - компютри, бензин, канцеларски материали и др. - беше предоставена от заместника на Цветан Цветанов, за да обрисува усилията на МВР за "поетапното ограничаване" на даренията.
През първото тримесечие те са били на стойност 2,38 млн. лв., а през второто - 1,24 млн. лв., или с около 40% по-малко.
Досега размерът им не беше публично известен и не присъстваше в справочната информация на сайта на министерството.
Георгиев обаче отрече тази информация да е била укривана - просто се намирала на друго място във финансовите отчети на МВР, при материалните активи.
"Имаме воля да спрем даренията от физически и юридически лица", каза Георгиев, но не можа да уточни кога точно ще се случи това.
По думите му е нужен "много обстоен анализ, за да се запълнят няма липсите с обещаните допълнителни държавни средства". Така и не стана ясно обаче защо МВР със своя близо 1 млрд. лв. бюджет си позволява да има структури, които разчитат едва ли не изцяло на дарения.
Предизборни мистерии
"Ние сме може би най-прозрачната структура в страната, никога не отказваме информация", категоричен беше Димитър Георгиев.
Въпреки това той заяви, че списъкът с дарителите на МВР, който Цветан Цветанов обеща преди повече от два месеца, ще бъде публикуван едва след средата на октомври, но не уточни дали преди или след изборите, които са през същия месец.
Георгиев обясни забавянето със "сложните" процедури по централизирането на информацията, дигитализирането й и качването на сървър".
Заместник-министърът не успя да обясни как в. "Сега" е получил същата информация за тримесечието по Закона за достъп до обществена информация в рамките на законовия срок от две седмици, но за да я качат на сайта, ще отнеме около шест месеца.
Прозрачно затъмнение
Стана ясно и че очакваният наесен списък може и да не бъде пълен, защото по закон дарителите имали право да поискат да останат анонимни и имената им да не бъдат разкривани.
В същото време Георгиев подчерта, че на всички дарители се правят обстойни проверки и е невъзможно сред тях да има разследвани или компрометирани компании и лица, макар че точно такива факти станаха ясни след разследването на в. "Сега".
За да демонстрира принципността в МВР, Георгиев показа и заповед от министър Цветанов, която разписва строги правила за даренията и дарителите. Тя обаче беше с дата 16 юни 2011 г.
На тази забележка заместник-министърът отговори, че и преди това МВР е работило по същите строги правила, макар и без заповедта на Цветанов.
Възелът около МВР започва да се заплита все повече, а нередностите започнаха да се осветляват една след друга.
И може би е време вместо скалъпени обяснения да се повдигне въпросът за истинските реформи в системата и реалното решение на проблемите. Може би. Поне наесен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!