М алки оброчни фигури, намерени в най-различни краища на България, са събрани в изложбата "Вотиви" в Националния етнографски музей.
Вотивите са от епохата на Възраждането и са изработени в същия иконографски стил, характерен за българските земи от този период.
Терминът "вотив" идва от латински език, а на български е придобил популярност като "оброк".
Вижте оброчните фигурки в галерията ни
Направени са от тънки сребърни пластинки, контурно изрязани и излети. Някои от тях са допълнително обработвани, а други са без допълнителна украса. Вотивите най-често са се поставяли на иконата на светеца, за когото се е вярвало, че може да донесе изцеление и благополучие, съобщават от NOVA.
Тракийските принцеси - суетни и перфектни
Тайните на древна Тракия (видео)
Вотивите обикновенно са дело на местни майстори-златари.
Към средата на XIX в. в Габрово те са около 20 души със собствени дюкяни, а през 60-те години техният брой се увеличава на 35.
Запазените вотиви са предимно фигури на жени, деца, части от човешкото тяло - очи, уши, ръце, крака, глави.
Според мотива на поднасяне, вотивите могат да се разделят на две групи:
вотиви, чийто мотив е желание или благодарност за здраве и вотиви, чийто мотив на поднасяне е желание за дете или благодарност за дете. И в давата случая даровете са лични.
По-рядко те се даряват от едно лице на друго лице или семейство, какъвто е случаят с вотивите за задържане при бременост или безплодие.
Откриха тракийска колесница на 2500 г.
Белинташ - природно съкровище, скрито в Родопите (снимки)
Нестандартен метод за лечение и успех от минали времена
Вотивите притежават символно значение - заболяла част от тялото и цялото тяло, желание на дете, успех в дадена работа. За да оздравеят, предците ни се сдобивали с металните фигури на болните си органи. Вярвало се, че ако ги поставят на свещено място, ще се излекуват.
По-голяма част от вотивите, представящи цели женски фигури. Тук основен мотив е желание за дете или благодарност за дете.
Най-голямата базилика в Родопите - в Перперикон
Интересен е и вотивът с образ на лъв - символ на сила, могъщество, здраве.
При вотивите липсва стремежа на майстора към индивидуализиране на образа, тъй като това е стилът на епохата, в която са създадени. Те са интересни главно с идеята, която носят и се възприемат като символ на тази идея.
Изложбата има над 500 експоната и е част от проект за изследване на наследството на траките по българските земи.
Може да разгледате експозицията до края на януари 2017 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!