В оенната апелативна прокуратура ще преразгледа решението си от средата на тази година да не бъдат повдигани обвинения за нарушения при обществени поръчки във ВМА.
Това става ясно от съобщение на самата прокуратура до медиите.
Одитният доклад за болницата, превърнал се в причина за оставката на здравния министър Николай Петров, съдържа констатации за нарушения на Закона за обществените поръчки, гласи още съобщението на прокуратурата.
Министърът подаде оставка след излъчено журналистическо разследване, основано на въпросния одитен доклад. От разследването стана ясно, че като ръководител на болницата Петров е сключил договор за доставка на медицински материали с фирма на мъжа, който живее на семейни начала и има дете с дъщерята на Петров.
Оказало се също, че въпросната фирма нямала данъчна регистрация по БУЛСТАТ и е участвала в конкурса нелегитимно.
Одитният доклад, съдържащ данни за престъпления с обществени поръчки, е постъпил във военната апелативна прокуратура на 29 март т.г. До юни месец наблюдаващият прокурор Адалберт Кръстев отказва да повдигне обвинение за престъпление от общ характер в болницата поради липса на данни.
Именно това решение ще провери прокуратурата заради "появилите се в медиите коментари".
В доклада "липсват констатации, че поръчките с възложител ВМА са печелени от фирми, ръководени от свързани лица", допълват от ВАП.
Здравният министър подаде оставка
Уволнения в "Пирогов" след починал пациент и обиди
Без спешна медицина във Враца, няма лекари
Ден след оставката, няколко са основните въпроси, задавани в обществеността: знаел ли е Петров, че подписва договор с партньора на дъщеря му; резултат ли е оставката му от задкулисни игри; кой ще го наследи на поста и предстои ли задълбочаване на кризата в здравеопазването.
Петров няма как да не е знаел за участието на фирмата на зет си, а на цялата болнична комисия за съответната обществена поръчка трябва да се търси отговорност как е допуснала нелегитимна фирма да спечели конкурса.
Такова мнение изрази бившата здравна министърка Мими Виткова пред NOVA.
Колеги-лекари и колеги-министри обаче изразиха подкрепата си за Петров.
Цялата биография на проф. Петров беше хвърлена в мръсния канал,
заяви вицепремиерът Валери Симеонов в телевизия „Bulgaria on Air” .
Според него журналистическото разследване на bTV е активно мероприятие, организирано от „засегнатите кръгове” в медицинските среди – „фармацевтичната мафия” и „лекарската мафия”. Причината били реформите, планувани от Петров, за забрана за откриване на нови лечебни заведения и регистрирането на нови лекарства.
Ако е вярно, че проф. Николай Петров е жертва на лобитата в здравеопазването, то премиерът Бойко Борисов заема ли страната им, като приема оставката му?
Този въпрос зададе на специална пресконференция зам.-председателят БСП Деница Златева.
Друго нейно питане беше дали
оставката е доказателство за управленската немощ на ГЕРБ в изключително тежкият сектор на здравеопазването.
„Сектор, в който имаме недофинансиране на дейности. Има отменена реформа. Имаме болници, областни и общински, които са изправени пред фалит“, коментира Златева.
Именно сериозните проблеми в здравеопазването правят въпроса кой ще е заместник на оттеглилия се министър особено важен.
Два варианта са маркирани от „24 часа” – досегашният заместник на Петров и бивш служебен министър д-р Мирослав Ненков и шефката на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!