Л огото за българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 година вече е готово.
БГНЕС съобщи, че то ще съдържа три български символа - кирилицата, шевицата и българския флаг.
Победителят, който спечели конкурса и го изработи, се казва Тодор Ангелов.
Той успя да се пребори с другите желаещи, след като събра 76 от възможните 90 точки:
„Мотивира ме това, че исках да направя хубаво лого, което да е графично добре поднесено и да дава лице на България. Опитах се. Мотивацията ми беше да направя нещо хубаво”, заяви Тодор Ангелиев.
Въпреки тази важна за страната тема се оказва, че много малко от българите знаят, че страната ще председателства ЕС, коментира вицепремиерът в оставка Меглена Кунева. Тя съобщи проучване, според което през 2015 година едва 3% от българите са знаели, че има председателство.
„Галъп“: Българите не се вълнуват от председателство ни на ЕС
През 2016 година информираността все пак е нараснала до 30 на сто:
„Символът е ключ към въображението.
6 месеца по света това лого ще е символът на България, както е било при всички председателства досега.
180 творци изпратиха проектите си за председателството. Ще обясним защо се гордеем с нацията си и с това, което може да дадем на ЕС”, коментира още Кунева.
Тя сподели, че сред желаещите да изработят логото е имало и украинци, македонци и германци.
А за самите проекти:
20 от проектите за лого са били с роза, с паметника Шипка - 3, с книга - 2, с българското знаме - 9, с ръце - 3, със звезда - 9, 29 са били с българските шевици, с минерални извори - 2, с карта на България – 6, с кирилицата били 21.
Иначе - излизането на Великобритания от ЕС измести председателството на България, което наложи подготовката на страната да се забърза:
Ето и повече за подготовката на България:
Вече е готов сайта www.eu2018.bg, на който се дава информация за подготовката на Българското председателство.
От страницата научаваме, че до края на юли ще стане ясно кога започва нашето председателство:
„За нас по-благоприятната ситуация е председателството ни да се запази в сега определената времева рамка, но по всяка вероятност ще трябва да адаптираме процеса по подготовката, така че да успеем да поемем ротационното председателство на Съюза на по-ранен етап“, коментира на страницата на сайта вицепремиера Меглена Кунева.
Ето и част от разходите към момента:
За пилотни обучения за подготовката на Председателството са похарчени общо 128 000 лв. Парите са усвоени от Института по публична администрация и Дипломатическия институт към МВнР.
Администрацията на Министерския съвет е усвоила 24 000 лева, с които е анализирала данни, свързани с подготовката на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г.
За стажове в страни членки и институции на ЕС през 2015 г. са похарчени 70 000 лв., а още 24 000 лв. за още един анализ, свързан с Председателството. Този път той е за изработването на Проект на програма за обучение на екипа.
Общо 900 000 лв. ще похарчи през тази година правителството за комуникационните политики около членството на България в ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!