Вигенин по Би Би Си: Не беше справедливо да ни третирате така
Външният министър Кристиян Вигенин   
Източник: Петко Налбантов, БГНЕС

Б ългарският министър на външните работи Кристиан Вигенин заяви, че страховете относно вълна от имигранти от България и Румъния след вдигането на ограниченията за тях на европейския трудов пазар са били неоснователни.

Твоа съобщава британската агенция Прес асосиейшън, като се позовава на интервю на българския дипломат номер едно за програмата "Тудей" на радио Би Би Си Радио 4.

Вигенин подчерта, че за "жалост България и Румъния са станали жертва на предишните проблеми, с които британското общество се е сблъскало при предишното разширяване на ЕС и предишното отпадане на ограниченията".

"Смятаме, че не беше справедливо нашите граждани, особено онези, които вече са тук, да бъдат третирани по този начин", посочи българският министър.

Той коментира обявеното от британския премиер Дейвид Камерън решение за затягане на правилата за достъп на европейски мигранти до социалните облаги във Великобритания.

Мерките например не позволяват на европейските мигранти да искат помощи за безработица през първите три месеца от пребиваването им във Великобритания, припомня Прес Асосиейшън.

"Даваме си сметка, че тези промени се основават до голяма степен от възможността да се увеличи броят на българите и румънците, които ще дойдат тук. Това е нещото, което създаде извести негативни чувства, засягащи България и начина, по който ние бяхме третирани от някои политически сили и от някои медии през миналата година.

Виждаме, че всички тези страхове, които бяха създадени, се оказаха безпочвени", каза Вигенин.

"Надявам се, че отсега нататък ще имаме много по-реалистичен дебат по всички въпроси, свързани с миграцията и със свободата на движение на хората в ЕС", добави министърът.

Той посочи, че няма причини българите да идват във Великобритания, защото икономическата ситуация в тяхната родна страна се подобрява.

"Нашите оценки показват, че няма да се увеличи броят на хората, идващи във Великобритания. Няма никакви икономически, нито социални, нито други причини за това.

Хората ще продължат да идват, но ще бъде обичайният брой, на който бяхме свидетели и предишните години", посочи дипломат номер едно. Той допълни:

"Сега ясно виждаме признаци за възстановяване на българската икономика, работни места се създават и вие трябва да разберете, че не всеки е готов да напусне страната си, за да отиде в друга страна".

Накрая Вигенин подчерта, че хората, които пристигат във Великобритания, идват да търсят работа и да печелят пари, а не да злоупотребяват с британската социална система, но накрая все пак добави, че не може да се гарантира 100 процента, че всички хора, пристигащи във Великобритания, идват, за да работят.

Същевременно в програмата "Политикс Юръп" на Би Би Си Вигенин заяви, че българите във Великобритания са добри членове на общността, в която живеят, и припомни, че по-образованите българи, които са се преместили във Великобритания, сега са в помощ на британската, а не на българската икономика.

- Мило, ти какви жени обичаш, умни или красиви? - Нито едните, нито другите, миличка. Аз обичам само теб!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Met Gala 2025: Почит към черния дендизъм и силата на стила

Met Gala 2025: Почит към черния дендизъм и силата на стила

Любопитно Преди 1 минута

Met Gala ще се състои в понеделник, 5 май, в музея "Метрополитън" в Манхатън

Делян Пеевски се ангажира да подкрепи преодоляването на щетите от бедствието в Хайредин

Делян Пеевски се ангажира да подкрепи преодоляването на щетите от бедствието в Хайредин

България Преди 6 минути

Тодор Алексиев изрази желание да се присъедини към стратегията „Ново начало за развитие на регионите”

Русия очаква отговора на Украйна за предложението от Путин

Русия очаква отговора на Украйна за предложението от Путин

Свят Преди 20 минути

Путин вчера обяви тридневно прекратяване на огъня във войната в Украйна от 8 до 10 май

Започва делото за жената, сервирала смъртоносния обяд с гъби

Започва делото за жената, сервирала смъртоносния обяд с гъби

Свят Преди 28 минути

Ерин Патерсън сервира говеждо "Уелингтън" с отровни гъби, което доведе до смъртта на трима души

Уилям и Кейт – 14 години заедно: Как любовната им история вдъхновява света

Уилям и Кейт – 14 години заедно: Как любовната им история вдъхновява света

Любопитно Преди 29 минути

Двойката сключи брак в Уестминстърското абатство на 29 април 2011 г.

<p>Мелони: Да сближим двата бряга, преди някой друг да ни завладее</p>

Мелони: Мисля, че трябва да сближим отново САЩ и ЕС

Свят Преди 31 минути

Тя подчертава, че няма съмнение, че личните отношения между нея и президента на САЩ Доналд Тръмп са много добри

Tesla е в по-лошо състояние, отколкото си представяте

Tesla е в по-лошо състояние, отколкото си представяте

Свят Преди 47 минути

Компанията e изправена пред най-сериозните ѝ проблеми до момента, въпреки обещанията на Мъск за светло бъдеще

Възстановено е част от движението по АМ "Тракия"

Възстановено е част от движението по АМ "Тракия"

България Преди 55 минути

Това съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“

„Бих си отрязал устните“: Актьор отказа роля, защото трябвало да целуне мъж

„Бих си отрязал устните“: Актьор отказа роля, защото трябвало да целуне мъж

Любопитно Преди 1 час

Терънс Хауърд разкри, че е отказал да изиграе Марвин Гей, след като разбрал, че покойният певец е бил гей

Дете стана жертва на руска атака с дрон в Украйна

Дете стана жертва на руска атака с дрон в Украйна

Свят Преди 1 час

От началото на инвазията в Украйна Москва отрича да напада цивилни украинци

<p>Нови правила за алпинистите за Еверест</p>

Нови правила за алпинистите, които искат да изкачат Еверест

Свят Преди 1 час

Властите въвеждат по-строги изисквания заради увеличената пренаселеност и броя на жертвите на Еверест

Над 800 българи посетиха събитието „Кариера и живот – Защо в България?“ на Bulgaria Wants You в Мюнхен

Над 800 българи посетиха събитието „Кариера и живот – Защо в България?“ на Bulgaria Wants You в Мюнхен

Любопитно Преди 1 час

Рекорден брой компании и институции подчертаха значимостта на инициативата за създаване на по-добри условия за завръщане и развитие в родината

<p>Космическо явление заплашва САЩ с по-тежка ядрена авария от Чернобил</p>

Космическо явление заплашва САЩ с по-тежка ядрена авария от Чернобил

Свят Преди 1 час

При прекъсване на електрозахранването с продължителност месеци, атомните централи биха загубили захранването си с външна електроенергия, което е необходимо за безопасната им работа

<p>Как Елвис Пресли спря епидемия&nbsp;с една снимка</p>

Как Елвис Пресли ваксинира тийнейджърите срещу полиомиелит

Любопитно Преди 1 час

Той успя да вдъхнови и повлияе на най-труднодостъпната част от обществото – тийнейджърите

<p>Нова присъда за Георги Семерджиев</p>

Георги Семерджиев ще лежи още 2 години в затвора за шофиране с фалшива книжка

България Преди 1 час

Наказанието е наложено след споразумение и изпълнението му влиза в сила незабавно

<p>Собственик на погребален дом е обвинен в зловещи експерименти с човешки тела</p>

Собственик на погребален дом в Тексас е обвинен в зловещи експерименти с човешки тела

Свят Преди 1 час

Адeлина Нган-Бин Буи призна, че е отрязвала "глави, ръце и гръбначни стълбове" на до 15 тела