"Хайде, Дани, тръгваме!". Той става, идва, обличат се. Това за майка му е безценен резултат, постигнат благодарение и на вашите дарения в "Българската Коледа".
Даниел е болен от церебрална парализа и макар че е на 9 години, не може да се облече сам, както и да се храни. Но майка му е с надежда, че и това ще стане. Той обаче вече може да върви. Може и да чуе майка си, въпреки, че глухотата му е над 70%.
Всичко това след три операции - две на крачетата, както и една на ухото, където му е поставен имплант. И след почти всекидневни занимания със сурдопедагог, логопед, психолог. Именно за тях родителите на Даниел получават средства от "Българската Коледа" от 2006 г. Операциите са били поети от НЗОК, но за рехабилитацията родителите на детето получават помощ, макар и само от тази кампания. И те дали резултат.
Затова 31-годишната жена съветва другите майки с подобни проблеми да не прекланят глава, да не се отчайват, защото "отчаянието не води до никъде". Да стискат зъби и да търсят най-доброто за своите деца. Да потърсят също помощта на "Българската Коледа".
Аделина Василева-Митова – майката на Даниел, който е с двустранна глухота и детска церебрална парализа, за поредна година е подала заявление за подпомагане от „Българската Коледа“ - за активна слухово-речева рехабилитация. Бащата на момчето е 36-годишен. Имат и друго дете - момиченце на 3 години.
Даниел е с тях навсякъде, включително и когато почиват лятото. "Даже тази година за първи път си позволихме да отидем на Велинград и Даниел беше толкова доволен в минералния басейн". Той, както и сестра му Стефани, се променят един друг. Тя постоянно му говори, носи му играчки, понякога има конфликти и се сърдят. Той е обгрижван от нейна страна, разказва майката.
Аделина е благодарна от помощта на "Българската Коледа". "Ясно е, че тя не може да обгрижи всички, но и това, което получаваме, пак е нещо. Защото не само моето дете има проблем. За съжаление в България все по-често се раждат деца с проблеми и това е много стряскаща тенденция".
В момента Даниел учи в първи клас на среднообразователно училище за деца с увреден слух. В клас са три или четири - всяко със специални нужди и с различни възможности. Там заниманията продължават около половин ден. Сутрин го завеждат на училище и го чакат там. С това обаче неговият ден не приключва. По-късно той отива в образователен център за деца със слухови проблеми, където е едно от малкото деца с придружаващи заболявания. Там работят сурдопедагог, психолог и логопед.
Глухотата при Даниел е между 70 и 80%. На година и четири месеца му поставят диагноза детска церебрална парализа. Пет месеца по-късно се установява, че има и проблеми със слуха. Поставят му имплант в ухото чрез операция във Военна болница. След операции на двете крачета, Даниел започва да ходи, когато е вече на шест години. Така може да посещава и центъра за активната речево-слухова рехабилитация.
Именно след посещенията си там, според майката, детето коренно се промени – започна да задържа погледа си, който преди това бил блуждаещ и не се задържал върху нищо. "Тъй като ДЦП за нас беше по-страшната диагноза, ние преди бяхме насочили усилията си към двигателната рехабилитация. След като проходи, а той проходи на 6 години след две успешни операции на крачетата в Горна баня, реално вече като ходещ, имаше възможност да посещава и центъра, където има специализирани кадри, които да се грижат за деца с такива проблеми", разказва Аделина.
Питам я лекарите на какво отдават това заболяване и какво препоръчват оттук насетне. "Какво да Ви кажа - лекарите нищо не казват. Тъй като се роди в осмия месец, бил е в кувьоз и най-вероятно в кувьоза е възникнал проблемът. Това обаче няма как да се докаже."
Даниел бил в кувьоз седем дни, от които три дни на кислородна терапия и е възможно проблемът да се е получил или от недостиг, или от много кислород. "След като се разрових, установих, че може да се получи от едното или от двете, но е недоказуемо. Колкото и да ровя обаче, няма смисъл. По-важното е какво да се направи оттук-нататък", отбелязва майката.
Преди да започне училище, детето е ходило в единствената болница за лечение на деца с церебрална парализа "Св. София" - на проф. Чавдаров в кв. "Красна поляна". Детето е било на стационар в клиниката от двегодишно, докато е навършило 7 години. Децата там са на пансион, правят им се процедури. "След навършване на 7 години обаче, макар че рехабилитацията там не спира, трябваше да намерим място, което да посещава целодневно, защото ние с баща му трябва да работим, тъй като всяко от тези неща е свързано със средства - и процедурите, и обучението", казва майката.
Какво препоръчват лекарите? Да се продължи слухово-речевата терапия. Тя обаче се прави в частен център и едното посещение там струва 23 лева. Детето ходи всеки ден от понеделник до петък. В центъра детето прекарва от 10.30 ч. до 17 ч., а когато не ходи на училище, е почти цял ден - като на "образователна детска градина", казва майката.
Лекарите са категорични, че трябва да продължи рехабилитацията - двигателната и слухово-речевата. "Тя не трябва да се спира, защото ако спрем, губим резултатите и се връщаме назад", казва майката.
Питам я какво би казала на читателите ни: "На хората бих казала, ако имат възможност, нека даряват. И не само за "Българската Коледа", а и за УНИЦЕФ, както и за други благотворителни инициативи, които събират пари за деца. Такива вече има много и нека не се сещаме за тях само по Коледа". Самата Аделина праща есемеси за почти всички благотворителни инициативи.
Основната цел на кампанията "Българската Коледа" тази година е да се съберат колкото се може повече средства, за навременна грижа за децата с леки слухови и зрителни нарушения. Дарения могат да се правят чрез SMS на кратък номер 1117 за мобилните оператори, както и с обаждане на 09001117 за всички фиксирани оператори.
От sms до банков превод и банкови карти – можете да видите всички начини в сайта на Българската Коледа в менюто „Дари и ти”.
Кампанията и тази година ще бъде подкрепена от Нова ТВ. За първи път Нова ТВ ще организира и излъчи пряко благотворителния концерт, който ще се проведе на 25-и декември в Народния театър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!