П равославната църква почита днес паметта на мъчениците София, Вяра, Надежда и Любов, загинали в мъчения за Христовата вяра през 126 г. по време на управлението на римския император Адриан (117 – 138 г.)
Своя празник чества и столицата ни.
17 септември е обявен за празник на града с решение на Столичния общински съвет от 25 март 1992 г.
София, чието име означава „мъдрост“, била благочестива християнка с три дъщери, които кръстила на основните християнски добродетели –
Вяра, Надежда и Любов.
Момичетата били родени в Рим по време, когато властите жестоко преследвали вярващите в Христа. Майката и дъщерите не криели своята вяра и я изповядвали открито.
Когато научил за тях, император Адриан заповядал да му ги доведат.
Вяра била на 12 години, Надежда – на 10, а Любов – на 9 години.
По пътя към двореца София и дъщерите ѝ отправили молба към Исус Христос да им даде сили да не се страхуват от очакващите ги мъки и гибел.
Когато застанали пред императора, всички били изненадани от спокойствието им. Император Адриан привикал сестрите една след друга и ги убеждавал да принесат жертва на богинята Артемида. Момичетата обаче упорито отказвали.
Императорът се ядосал и наредил да бъдат подложени на мъчения, но това не сломило вярата им в Христа.
Императорът предал телата на сестрите на майка им и тя ги погребала с почести на хълм извън града.
София останала на гроба и след три дни на молитви, починала с вярата, че отива при дъщерите си.
Християнската църква почита София като мъченица, защото в сърцето си тя изживяла мъченията, които изтърпели трите ѝ момичета.
Вяра, Надежда и Любов са обявени за покровителки на децата, защото и те самите са пострадали в името на Христа като деца.
От 777 г. мощите на св. мъченици София, Вяра, Надежда и Любов почиват в Елзас, Франция.
По случай празника на столицата по улиците на София ще се движи
каляската на цар Фердинанд и княгиня Мария-Луиза.
Тя е подарена на младата двойка за сватбата им на 8 април 1893 г. от княгиня Клементина, майката на българския владетел. Каляската е в английски стил „паризер ландо“, тапицирана е с кожа и сукно, покрита е със свалящ се кожен гюрук, а от двете страни на капрата има фенери.
Началната точка на маршрута ще бъде Музеят за история на София (пл. „Бански“ №1, сградата на Централна минерална баня), оттам каляската ще премине по бул. „Княгиня Мария-Луиза“, бул. „Цар Освободител“, до Народното събрание и обратно.
Първата обиколка по маршрута ще започне в 10 ч.
Общинските културни институти и музеи в столицата отварят врати безплатно по случай празника.
Гражданите ще имат възможност да посетят парк-музей „Врана“, музея при базиликата „Света София“, Софийска градска художествена галерия, галерия „Дечко Узунов“, както и Столичния зоопарк.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!