"Орден на заслугите" и достоен живот обеща министърът на културата Вежди Рашидов на български естрадни певци и музиканти на среща в Министерството на културата.
Управителят на Националния осигурителен институт Христина Митрева добави, че чрез промяна на Указа за доказване на стаж (който е от 1961 г.) може да се предвиди стаж да се доказва със свидетелските показания на трима души.
Бяха обсъдени възможностите за доказване на осигурителния стаж на изпълнителите във връзка с пенсиите им, проблем, който виси нерешен върху тези популярни и обичани артисти.
"Всички проблеми, които са се натрупали през годините, сега ние трябва да решаваме",
оплака се министър Рашидов.
Според него става въпрос за "значими, големи хора, които формираха физиономията на 20-и век".
Ще търсим решение, тук говорим за изключително талантливи хора, заяви Рашидов.
На въпрос какви са идеите, той отговори, че идеи няма, има само законови порядки. Но все пак, целта е да бъде доказано достойнството на тези хора.
По думите му обаче, това за съжаление се прави "хартиено".
"Скоро ще учредим "Орден на заслуги към националната ни духовност",
който ще се отнася за хора с постижения в културата, науката и спорта" - заяви още министърът на културата и допълни, че "за достойнство всеки голям български творец, който стигне до пенсионна възраст, ще получи орден, който ще бъде и "приносител на средства".
"Ще бъда щастлив от януари достойните
българи, наистина, да не живеят недостойни старини", каза министърът.
Според него сегашното даване на персонални пенсии на някои творци е "кърпеж на дупки
- като при пътищата".
На свой ред, управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Христина Митрева, каза, че в Института няма документи освен документите на ликвидираните осигурители, на които от 2005 г. се събират ведомостите. Те се сканират и индексират.
Навремето Дирекция "Музика" и Бюро "Естрада", където би трябвало социалистическата държава да е осигурявала естрадните артисти, са имали правоприемник и техните документи трябва да са в Министерството на културата.
Това, че има проблем с документите на тези хора в НОИ е известно от 2001 г. и не веднъж е обръщано внимание на министерството, но без
никакъв резултат при предишните министри.
"Много се чудя защо държавата не е установила до момента чия е вината и защо тези документи липсват - има някаква вина май", коментира музикантът.
"Аз не мога да пазя, примерно, от 1000 концерта хонорарните листове в някаква папка, някой е трябвало да ги пази или да ги приведе някъде, някъде да има следи от тях", каза още той.
Все пак, музикантът определи днешната среща като "конструктивна и полезна" и добави, че е оптимист.
Проблемът възникна може би заради изгорелите преди 22 години архиви на Концертна дирекция.
"Проблемът е реален, той беше обявен по медиите. Дискусията беше полезна, не водихме друг разговор освен как да излезем от една сложна ситуация", посочи министър Рашидов.
По думите му "сложното е, че първо сме сменили една система, стара нормативна уредба, която вече не върши работа.
Все пак Рашидов допусна, че може да има дублиращ архив и заяви, че ще има работни групи от утре, които ще търсят из всички архиви.
"От хонорарите нищо не е изгоряло, но по закон хонорарните листове се пазят една година. Една част от тях са запазени, а други не. В закона пише, че всеки творец трябва да запази хонорарните си листа, а те не са ги запазили.
Този проблем го има и при поети, писатели, кинодейци, художници и т.н.", каза министърът на културата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!