Министерският съвет реши да предложи на Народното събрание вноските за здравно осигуряване да бъдат увеличени с 2 процента от 1 април, съобщиха министри след днешното заседание на кабинета.
Това увеличение на вноската беше планирано за началото на 2011 г.
За по-близка дата бе обявено вчера след среща на премиера Бойко Борисов с председателя на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Стоян Райчинов.
Обещанието е тези средства да преминават като приходи директно в сферата на здравеопазването.
В момента здравната вноска е 8% - най-ниската в Европа, но и като 10% тя пак ще бъде по-ниска в сравнение със съседните на България държави, каза вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков.
По-късно пресслужбата на Министерския съвет уточни, че
с 300 млн.
лв. ще се увеличат разходите на
Здравноосигурителната каса до края на годината
в резултат на повишаването на здравноосигурителната вноска.
Това се
предвижда в проекта за изменение на Закона на бюджета на НЗОК за
2010 г., който Министерския съвет изпраща в парламента.
От тези пари 249 млн. лв. ще се използват за болнична помощ, 11 млн. лв. за първична извънболнична медицинска помощ, а 12 млн. лв. за специализирана.
Увеличението ще влезе в сила от 1 април и ще се поделя в съотношение 60:40 процента между осигурител и осигурен, т.е. вноската на осигурените ще се увеличи с не повече от процент.
Проектът не предвижда изменение в държавните трансфери към НЗОК, които са определени в Закона за Държавния бюджет на Република България за 2010 г. и в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2010 г.
С промяната в приходната и разходната част, салдото по бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2010 г. няма да се промени. Това ще гарантира финансова стабилност на институцията.
Чрез законопроекта се предлага и изменение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Занапред НЗОК ще
определя нивото на заплащане на лекарствени продукти от
позитивния лекарствен списък съобразно бюджета за съответната
година. Това ще гарантира ефективно разпределение на средствата
за лекарства, се посочва в съобщението.
но е единственото възможно, коментира министър Дянков.
Той заяви, че решението е продиктувано от хроничния недостиг на финансиране в системата в предишни години и липсата на достатъчно пари.
Запазихме пропорцията за бюджет за здравеопазване от 4,2 % от БВП. Тя е на две трети от средната в ЕС, каза той.
Министърът каза, че голямото нетърпение от страна на пациенти и работещи в здравеопазването заради недостатъчно средства и стремежът за увеличаване на качеството са предизвикали изтеглянето на това решение по-рано вместо от януари 2011 г.
Промяната на закона, свързана с увеличение на здравната вноска, ще мине през парламента, защото е единствената възможност да влезе допълнително финансиране в здравеопазването на този етап, каза още Дянков.
"Не си струва да си играем със здравето на хората, с чувствата на хората и да чакаме да дойдат по-добрите приходи в края на годината. Всяка друга крачка води до положение като в Гърция и до Румъния. По-добре да имаме спокойствие сега, вместо да изчакваме още няколко месеца", заяви Дянков.
На въпрос, има ли възможност държавата да поеме своя дял от това увеличение, той отговори: "Каквото е необходимо, ще го направим".
Нашето правителство е свалило риска на България с 3,5 пъти благодарение на добрата си фискална политика.
Веднага, след като беше обявено решението на правителството, председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) Любомир Киров обяви, че
лекарите преустановяват ефективните си протестни действия.
Регионалните структури на сдружението щели да останат в протестна готовност, защото оставали отворени обещания на премиера в Закона за лечебните заведения да се върне чл. 102, който дава преференции при плащането на наемите на кабинетите.
Оставало в сила и обещанието да не се приемат предложенията на НЗОК за промени в наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията, които биха лишат пациентите от необходимите изследвания за диагностициране и скрининг на социално значими заболявания и ще остави непълна огромна база данни за здравословното състояние на пациентите, каза д-р Киров.
Тези обещания трябва да бъдат изпълнени в рамките на няколко дни, категорични са от НСОПЛБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!