Бз зото вдигане цената на хляба е спекулация, заяви днес министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по БНТ.
За да успокоим хората, нека и зърнопроизводители, и мелничари, и хлебопроизводители, да се съобразят, че основното нещо е хлябът и да не са така резки в движенията си, призова той.
Министърът напомни, че цената на хляба е резултат от цената на пшеницата и се формира по простото златно правило 1-2-4. Ако килограм пшеница струва една единица или както в началото на жетвата е струвала около 25 стотинки, брашното би трябвало да е 50 стотинки, а хлябът 1 лев килограма, уточни той.
Найденов е на мнение, че няма основания повече да се повишава цената на хляба, дори има основание тя да пада, а хората трябва да се спокойни, че има достатъчно качествено хлебно зърно.
Имаме реколта даже по-голяма от очакваната и прогнозираната, и като количество, и като качество, заяви министърът на земеделието.
И пак отбеляза, че крайната цена е функция от цената на пшеницата. "Разбира се, имаше поскъпване на цената на борсата в световен мащаб, и то най-вече след решението на Русия да забрани износа, тогава буквално за дни цената скочи доста на световните борси. Но някак си много бързо нашите хлебари вдигнаха цените", отбеляза министърът.
В коментара за цената не би трябвало да се включва държавата. Ако може да се говори в момента за повишаването на цената на хляба, то е резултат от повишаване на цените на суровините по веригата, но това няма да удари сериозно крайните потребители, коментира Георги Попов от Асоциация на хлебопроизводители "Хляб за България".
Но според председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов за първи път през това лято цените на зърното на световните борси пряко и много бързо повлияха на българския пазар. Търговците и преработвателите реагираха много бързо и направиха добре, защото изчакването щеше да им изиграе лоша шега и в крайна сметка можеха да купуват зърно на още по-високи цени, каза Христов.
По данни на асоциацията произведената реколта от пшеница в страната достига 3 740 000 тона. Според Христов делът на хлебната пшеница в общото производство е 20%, но няма да има проблеми за изхранване на населението.
В страната като член на Европейския съюз не е възможна зърнена криза, както и не може да бъде забранен износът на пшеница, защото в общността действат общи регулаторни митнически режими, коментира Радослав Христов.
Председателят на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите Тошко Няголов коментира, че увеличението на цените на хляба е продиктувано от новите цени на брашната. Само за седмица тон брашно тип "500" поскъпна с около 30% и достигна 675 лв, каза Няголов.
Той посочи, че тази актуална цена не е включена в себестойността на хляба, защото повечето производители работят с брашна, закупени през юли. Преди жътвата тон брашно в региона е продавано за 450-460 лева. Килограм хляб ще стигне 1.80 лв, ако е замесен само с ново брашно на цена 675 лева, заяви председателят на браншовата организация.
Няголов допълни, че пазарът е много динамичен и всяка прогноза за цената на хляба би била несъстоятелна. Според него възможно било на всеки десетина дни хлебопроизводителите да актуализират цената.
Бързото вдигане на цената на хляба е спекулация
Министър Мирослав Найденов: За да успокоим хората, нека и зърнопроизводители, и мелничари, и хлебопроизводители се съобразят, че основното нещо е хлябът и да не са така резки в движенията си
19 август 2010, 15:10
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!