Мб бата на българското правителство по делото, заведено от привържениците на "синода на Инокентий" срещу държавата, е била отхвърлена от петчленен състав на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург.
Кабинетът Станишев искаше делото да бъде отнесено пред Голямата камара на съда.
Решението в Страсбург е взето още на 5 юни и за него са уведомени Министерството на правосъдието и правителството.
Всичко това означава, че привържениците на Инокентий печелят окончателно делото срещу държавата, защото решението на ЕСПЧ не подлежи на обжалване или преразглеждане.
То гласи, че в тримесечен срок спорещите страни - привържениците на непризнатия т. нар. синод на Инокентий и правителството, трябва да представят становища или да се споразумеят за справедливо обезщетение.
Отхвърлени са обаче претенциите на Инокентий и групата около него да бъдат обезщетени със стойността на храмовете, от които силово бяха изгонени.
Според съобщение на Министерството на правосъдието правителството ще подготви исканото становище в посочения срок. Ако двете страни не успеят да се разберат за размера на обезщетението, съдът в Страсбург ще посочи размер по собствено усмотрение.
На 22 януари съдът в Страсбург се произнесе по жалба на около 800 миряни и църковни дейци срещу дейността на държавата, която през 2003 г. с помощта на полицията и прокуратурата изхвърли със сила от храмове и манастири привърженици на Инокентий, инициатор за избор на нов синод на Българската православна църква.
Тогава не бе допуснато спорът за легитимността на синода на Максим да бъде решен от български съд.
Според ЕСПЧ с действията си държавата е погазила религиозните свободи на хората и се е намесила неправомерно в спор, по който тя не трябва взема отношение.
На 22 януари бе даден 3-месечен срок (до 22 април) хората на Максим и Инокентий да се разберат за ползването на църковните имоти, а държавата да коригира допуснатата от нея намеса в църковните дела и да се разбере за размера на обезщетенията на потърпевшите.
Вместо това Максим реагира гневно и властите организараха кампания срещу Европейския съд и Европейския съюз Включиха се дори президентът Първанов, министър-председателят Станишев и депутати.
Държавният глава дори призова Руския патриарх Кирил да окаже натиск върху Европейския съд.
Правителството внесе молба до Голямата камара на съда в Страсбург за ново разглеждане на случая, като се позова на каноничността на избора на синода на Максим. Според българските власти от това призтича лишаване от правосъдие на несъгласните с този избор.
Европейският съд окончателно осъди държавата по църковния спор
Молбата на кабинета Станишев по делото, заведена от привържениците на "синода на Инокентий" срещу държавата е бил отхвърлена от 5-членен състав на Европейския съд за правата на човека
12 юни 2009, 11:46
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!