П ри разкопки в Плиска археолозите са открили луксозен гроб, за който се предполага, че е мартириумът* на първия български мъченик за християнската вяра – княз Боян Енравота, съобщиха от Националния исторически музей (НИМ).
Гробът е разкрит при разкопките на Свещения кладенец в южната част на Голямата базилика в Плиска, непосредствено под купола на кладенеца, от археолози под ръководството на проф. Павел Георгиев.
DarikNews.bg – Шумен съобщава, че става въпрос за символичен гроб с размери 140 на 80 см, който се намира в основата на аязмото.
Княз Боян Енравота е син на хан Омуртаг и внук на хан Крум. През 832 г., след смъртта на баща си, той е трябвало да заеме престола на България, но група велики боили се възпротивили под предлог, че е приел християнската вяра. При предприетото разследване княз Боян Енравота гордо заявил, че наистина е християнин и отказал да се отрече от Христос. Той бил осъден на смърт и посечен, както пише в хрониките „извън, но недалеч от крепостните стени“ в 832 г.
Хан на България станал малолетният му брат Маламир, който починал млад през 837 г.
Престола заел третият брат – Пресиан, който към 845 г. изградил малка църква-мартириум над Свещения кладенец – мястото на екзекуцията. Неслучайно Голямата базилика е издигната точно тук, когато християнството било прието от цар Борис I.
Този огромен храм, освен всичко друго, е трябвало да символизира победата на християнството над езичеството, а гробът на свети Боян Енравота символично да крепи основите ѝ, се посочва в съобщението.
Откритието не е ново, този символичен гроб е известен на учените от преди около 15 години. „Самата конструкция е известна още от 90-те години на ХХ век и още тогава предположихме, че това е символичен гроб на Боян Енравота“, каза доц. Павел Георгиев пред Dariknews.bg.
„Ние в момента продължаваме работата си в дълбочина и просто опряхме на него“, обясни и Тихомир Тихов от екипа археолози, които работят на терен. Той допълни, че към моментна не са правени опити този символичен гроб да бъде отворен, но се предполага, че в него няма да има реликви, а ще има плътна зидария.
„Пълното му изследване е трудно, тъй като е свързано с укрепване на конструкцията, в общи линии това поставяне на гроба под сводеста на конструкция на кладенеца, предполага тази символика“, поясни още Тихов, казвайки, че по всяка вероятност ще се направи опит за пълното проучване на символичния гроб, но всичко това е свързано с обезопасяване на обекта.
Тихов допълни още, че е малко вероятно да има мощи на мъченика, тъй като гробът е символичен. „Самата позиция на гроба не предполага това, тук е имало и вода, така че тези мощи при всички положения щяха да изгният, а те се полагат на такова място, където може да се запазят“, обясни Тихов.
Разкопките в Плиска са етап от програмата за реставрация на Майката на всички български църкви, възложена на НИМ от правителството, което отпусна 500 хил. лв. за целта. Цялостната реставрация ще струва около 8 млн. лв.
-----
*мартириум – (Католически) параклис с кости на мъченик
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!