В помещенията на ремонтираната сграда на Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ“ на ул. „Баба“ в столичния квартал „Модерно предградие“ няма остатъци от азбестоциментови материали и азбестови влакна.
Това сочат резултатите от изследване на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерството на здравеопазването, направено по поръчка на служебното правителство през септември миналата година. Пробите от въздуха са взети на 24 септември 2014 г. след подменянето на етернитови (азбестосъдържащи) преградни стени в сградата, а резултатите са предадени след два дни, като сега са публикувани на сайта на културното ведомство.
От там са категорични, че от резултатите от извършените изследвания и анализ на прахови проби е видно, че
в ремонтираната с европейско финансиране училищна сграда няма каквито и да е следи от азбест.
Резултатите от проверката са оповестени дни преди Класическата гимназия да се завърне в ремонтираната сграда в „Модерно предградие“.
Преместването обаче предизвиква за пореден път несъгласието на родители на ученици в НГДЕК. Те дори обявиха, че са
готови на гражданско неподчинение, включително да направят жива верига,
за да не допуснат връщането на училището в сградата на ул. „Баба“. Родители и членове на училищното настоятелство дадоха пресконференция днес в БТА с настояване министърът на културата Вежди Рашидов да отмени заповедта си за преместването на гимназията.
Те са скептични и за резултатите от проверката, оповестена от МК,
според която няма азбест в сградата в „Модерно предградие“. Родителите са категорични, че ще сезират европейските институции за проблема.
„Сградите с азбест в ЕС подлежат на премахване според решение на ЕК“, посочи Ирина Репуц, председател на училищното настоятелство.
Притесненията за наличието на канцерогенния материал се появиха миналия февруари, след като Националният център по минералография и кристалография при БАН откри азбестов минерал в къс от стена.
Опасенията от азбест бяха сред основните аргументи на родители и учители, които искаха Класическата гимназия да остане в сградата на 13-о основно училище в центъра на София, която бе предоставена за временно ползване, докато течеше ремонтът на ул. „Баба“.
Сагата около сградата на НГДЕК, която със сигурност трябваше да запази предназначението си на училище заради инвестираните в нея 2,116 млн. лв. по проект, финансиран от ЕК, продължава вече две години. Темата стана повод за сериозно разцепление сред преподавателите, родителите и дори учениците на гимназията – част от тях искаха училището да се върне на ул. „Баба“, а други настояваха то да остане в центъра.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!