Ж ители на село Калище, в община Ковачевци, се противопоставиха срещу решението на МОН в училището им да бъдат записани деца на бежанци.
Става въпрос за седем деца, които трябва да започнат в първи клас. В основното училище в Калище в смесени паралелки учат общо 20 деца от девет околни села. Тази година има двама първокласници.
В предаването „Здравей, България“ на Нова ТВ председателят на общинския съвет Венцислав Тодоров каза, че
хората „се страхуват от нещата, които стават – болести –
малария, варицела, до преди един месец и глисти“. Проблемът, по думите му, е, че местните власти за пореден път са разбрали за взето вече решение в последния момент.
Децата нямат необходимия статут, те са без статут. По нашите закони трябва да имаш постоянен или настоящ адрес, за да бъдеш записан в училище. Тези деца нямат никакъв, нито родителите им. На тях им е отказан статут на бежанец. Това са само афганистанци и сомалийци, сирийците ги няма, каза Тодоров.
По думите му той е разговарял с повечето хора и знае какви са нагласите им.
Жители на селото също казаха, че се страхуват „от различни болести. Малко са нашите деца, не могат да се интегрират с тях“.
Кметът на общината Васил Станимиров пък заяви:
„За пореден път Държавната агенция за бежанци и МОН ни поднесоха сюрприз“.
Той разказа, че децата трябва да бъдат записани в училището днес и общината била заплашена, че ако откаже, ще последват санкции и автобусът, с който се извозват учениците, ще бъде отнет. „Опитват се да ни рекетират. Разбрахме и че полицията ще ескортира децата бежанци“, допълни кметът.
Не става въпрос за здрави или болни деца, става въпрос за учебния процес. Имаме въпроси, на които не знаем отговорите, каза Станимиров. Как ще учат съвместно тези деца или няма да учат съвместно. Знаем, че не говорят български, защото не са минали нужния изпит пред Районния инспекторат, допълни той.
От регионалния инспекторат обясниха, че родителите нямат основание да се притесняват от зарази, защото регионалната здравна инспекция упражнява сериозен контрол. Освен това отрекоха да е имало заплахи за санкции и отнемане на училищния автобус.
Пред Би Ти Ви директорката Виолета Михайлова каза, че ще изпълни решението, но учителите не са готови да обучават деца, които не са минали курса по български език.
Лазар Додев от Министерството на образованието обаче опроверга информацията, че имигрантите не знаят български и допълни, че те са преминали шестмесечен курс по езика.
По думите на Анна Андреева от „Агенция по бежанците” присъствието на децата от приемателния център ще помогне училището в Калище да не бъде закрито.
Попитана каква е позицията на МОН по случая, министърът на образованието Румяна Коларова каза, че никога не е вземала категорична позиция. Готова съм да обсъдя този проблем с общинския съвет и с кмета, но съм готова да отстоявам и това, в което вярвам – че
всички деца са равни и трябва да имат равен достъп до образование,
заяви Коларова.
Разбира се, че в общината имат негативно отношение както към присъствието на децата в училището, така и към присъствието на родителите в лагера, заяви тя. Образователният министър изрази надежда, че сме се поучили от няколко такива инциденти и няма отново да демонстрираме нетолерантност и враждебност към децата. Според нея, именно те са тези, които в най-голяма степен се нуждаят от нашата обич, подкрепа и даване на възможност. Все пак тези деца ще учат на български в българско училище, коментира тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!