С офия Фердинандова и Милена Ташкова са създателки на “Живот на килограм” - инициатива, която информира подрастващите за хранителните разстройства, въвличайки ги в дискусии и игрови упражнения, за да им покаже връзката между възприемането на външния вид, справянето с негативните емоции и отношението към храната.
София и Милена се запознават още в университета като студентки по психология. След като завършват, започват да работят на едно и също място и заедно натрупват опит като терапевти, обучители и училищни психолози. Разбират, че са много добър екип и през 2007 година решават да създадат заедно „Психодраматична работилница” – организация за индивидуална и групова психотерапия и обучения в областта на психичното здраве.
Забелязват, че през последните години в терапевтичния им кабинет все повече зачестяват случаите на млади хора с хранителни разстройства. Освен класическите анорексия и булимия, напоследък срещат все повече случаи на орторексия – нездраво вманиачаване по здравословния начин на живот, което е далеч отвъд нормалната грижа за тялото. Голям процент от тийнейджърите, които са дошли на терапия заради други проблеми, имат в някаква степен и някакъв проблем в поведението на хранене, като зад това стои емоционална причина. Увеличават се чувствително и момчетата, засегнати от подобни проблеми.
Милена и София са работили дълго като училищни психолози и имат наблюдения как всяко междучасие в лавките децата буквално се тъпчат с храни. Причината, обясняват двете, не е, че децата са гладни, а че това е техният начин да се справят с трудните за тях ситуации.
Двете вярват, че могат да направят много за хората с хранителни разтройства. Знаят колко тежък и продължителен е пътят на възстановяване от хранително разстройство – както за пациентите, така и за техните семейства. И двете имат близки хора, които от дълго време се борят с подобни проблеми.
Личният и професионалният им опит ги мотивира да потърсят решение, което да им позволи да работят с децата превантивно, а не когато проблемът стане сериозен, защото тогава ситуацията може да бъде животозастрашаваща. Така се ражда идеята за “Живот на килограм”.
„Живот на килограм” е проект за превенция на хранителни разстройства сред учениците от 5 до 12 клас. София и Милена стартират в края на 2016 година с работа в шест столични училища. Бързо разрастват броя училища и екипа си и днес работят с шест висококвалифицирани психолози и още петима доброволци.
При посещенията си в училищните класове, говорят с децата по три основни теми. Първата е свързана с възприемането на външния вид, моделите за подражание, влиянието на стереотипите и медиите, усещането за общност и уникалност.
Втората тема разглежда връзката между вътрешните преживявания и поведението на хранене, разпознаването на емоциите и справянето с тях по добър начин. Третата тема засяга рисковете, маркерите и последиците от основните видове хранителни разстройства.
Работят изцяло интерактивно, през упражнения, игри и конкретни казуси. “Превенцията има ефект, когато преживееш и разбереш, а не когато просто те плашат и ти показват страшни снимки и статистики, които не разбираш. Правим и дискусионни групи с родители, които имат желание да разберат повече за симптомите на хранителните разстройства, причините за възникването им и пътя за справяне с тях.” - споделят София и Милена.
При посещенията си непрекъснато чуват за деца, които са отхвърляни от съучениците си заради начина, по който изглеждат. Останалите често дори не се опитват да ги опознаят. Обявяват ги за „задръстени” и от този етикет вече няма измъкване.
София и Милена споделят за подобен случай в едно от училищата – момиче от 6 клас, с което никой не иска да общува. В процеса на работа и с подкрепата на екипа на “Живот на килограм”, тя събира кураж да заяви себе си, да изрази емоциите си в класа и да сподели как подигравките я карат да компенсира липсата на приятели с храна. От този момент момичето започва да се интегрира в класа и да общува, променя се и самооценката й.
“Това е едно добро развитие на обстоятелствата, в което сме могли да повлияем и на двете страни в един тих, но болезнен конфликт.” допълва Милена.
Това е и най-удовлетворяващото, което ги мотивира да продължават да работят вече повече от година безвъзмездно и при голямо натоварване - усещането за смисъл, за полза, за промяна. Екипът на “Живот на килограм” има шанса да достигне до много деца, да спечели доверието им, да им помогне да разберат как храненето може да се превърне в в бягство от конфликтите с околните и в средство за справяне с дълбоката несигурност и неприемане на себе си.
София и Милена със съжаление отбелязват, че въпреки че проблемът е масов и сериозен, на темата за хранителните разстройства не се обръща достатъчно внимание нито в семейството, нито в обществото като цяло. Голяма част от родителите не винаги си дават сметка за това, което се случва или просто неглижират тревожните признаци, защото се чувстват уплашени и безпомощни. В медиите също не се коментират дълбоките причини за тези състояния и възможните изходи от тях.
В момента екипът на “Живот на килограм” разраства дейността си и започва да работи и извън София. Планират обучения на училищните психолози, които да провеждат програмата в своите училища. В търсене на подкрепа и финансиране, през лятото кандидатстват за конкурса за социални предприемачи ПРОМЯНАТА. Преминават през първите четири етапа на селекция и стават едни от 13-те социални предприемачи, поканени в Акселератора на ПРОМЯНАТА, а след това са избрани за един от петимата финалисти в конкурса.
ПРОМЯНАТА е най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се осъществява за четвърта поредна година в партньорство с фондация Reach for Change България. Тя цели да подобри трайно живота на децата в България, като открива мотивирани социални предприемачи и им помага да реализират по устойчив начин идеите си за по-доброто и сигурно бъдеще на българските деца. От 2014 г. досега ПРОМЯНАТА помогна на над 13 000 деца и младежи от цялата страна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!