В някои болници няма лекарства за рак от месеци, а в други никога не са свършвали. Това каза Евгения Адърска, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания, цитирана от агенция „Фокус".
Вчера здравният министър Десислава Атанасова съобщи, че до седмица ще бъде решен проблемът с доставките на лекарства за онкоболните.
Атанасова обясни, че заради проблем в производствения процес и смяна на технологията производителят и доставчик за страната ни не може да изпълни ангажиментите си. Разрешение на проблема се очаква възможно най-бързо.
От министерството на здравеопазването са осигурили пренасочване на лекарства от други пазари към нашия, за да няма недостиг за лекарства.
Ще има доставки на над 1400 опаковки на лекарства за болници в цяла България през тази седмица, заяви вчера Атанасова пред БНТ.
Евгения Адърска заяви, че един пациент твърди в писмо до нея, че в болницата, където се лекува от рак, от април месец миналата година "5 Флуороурацил"- основен елемент от най-често прилаганите терапии, въобще не е доставян по държавна доставка.
"Прави впечатление, че има болници, където "5 Флуороурацил" никога не е свършвал. За мен това означава, че е въпрос на мениджърска гъвкавост да бъде осигурен, защото проблемът с „5 Флуороурацила" е от доста отдавна - почти през цялата 2012 година беше обект на търсене на решение", посочи Адърска.
На въпрос как коментира изказването на министъра на здравеопазването Десислава Атанасова, че до седмица проблемът с доставката ще бъде решен, Евгения Адърска отговори, че е хубаво да има краен срок да се реши този проблем, въпреки че, е имало инструменти за решаването му и преди това.
"Имаше инструмент - Наредба номер 10, по която всяка болница може от собствения си бюджет да задели някакви средства и да купи липсващия процент или количество от дадено лекарство за момента. Но така или иначе - по-доброто решение е глобалното решение, което дава достъп на всички болници и всички пациенти еднакво бързо и еднакво сигурно. Защото в противен случай се пораждат спекули. Хората не знаят дали да се борят с болестта си, или с абсурда къде да си намерят лекарство, което не се продава в България", каза Адърска.
"Надявам се, че ще се намери някакво разумно решение, защото прехвърлянето на топката от едни отговорни хора и институции на други, въобще не решава проблема на пациентите. И стигаме до абсурда - от една страна - имаме ясна концепция как човекът да бъде лекуван, имаме условен, регулаторен достъп, разписани са правила. Фактът, че фирма-производител и който и да било няма интерес да го внесе, не бива да бъде залог за живота на пациентите", посочи Адърска.
"Неслучайно беше въведена тази Наредба номер 10, която решава точно такива казуси. Много настойчиво сме искали от държавата да има инструмент, с който тя да решава подобни неща. За последните години се направиха толкова много неща, толкова много промени, които дават регулаторно достъп до всички терапии и в крайна сметка темата за рака винаги е съпътствана с елемента, че болните нямат лекарства. За мен това е пълен абсурд и не е честно спрямо болните", допълни Евгения Адърска.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!