В Бургас са открити тигрови комари, съобщиха от Регионалната здравна инспекция в града.
Счита се, че видът е изключително опасен за човешкото здраве.
От инспекцията съобщават, че граждани са донесли за изследване комарите. Едното огнище е било в жилищна кооперация в града, а другото – в нотариална кантора.
Направена е проверка на място. Специалистите са установили, че в жилищната кооперация ларвите на тигровия комар се развивали в застояла вода в канална шахта от гаражна клетка.
Другото място – кантората, все още се изследва.
Направени са необходимите профилактики за улавяне на комарите. От Регионалната здравна инспекция смятат да уведомят кмета и областния управител за находките.
Необходима е незабавна профилактика за борба с този вид.
Тигровият комар (Aedes albopictus) е инвазивен вид комар, тропичен и субтропичен вид, който е характерен за южните ширини – главно в тропиците на Югоизточна Азия, острови в Тихия и Индийския океан, Китай, Япония и др. Глобалното затопляне, увеличеният пътнически трафик и търговският обмен са причина за бързото разпространение на този вектор, както и пренасянето му чрез транспортни средства: самолети, кораби, автобуси, обясняват от РЗИ.
Горещи точки за внос и разпространение са: пристанища, летища, митнически складове, градински центрове, складове с употребявани автомобилни гуми. Този вид е с подчертана екологична пластичност, като има способността за бързо и трайно установяване в новозаселената площ с последващо разширяване на засегнатите терени. Той е хралупен вид и се среща като синантробен хабитат: всякакви съдове за съхранение на вода, чинийки на саксии, консервни кутии, автомобилни гуми, отводнителни канали.
Цикълът на развитие му е по-различен от другите комари, яйцата се отлагат поединично над повърхността на водата, устойчиви са на засушаване и студ и се нуждаят само от 0,6 см воден слой, за да се развият, храни се денонощно, като агресивно напада хора, бозайници, птици, земноводни и влечуги.
Медицинското значение на тигровия комар е, че той е вектор на около 22 арбовируса, най-вече причинители на заболяванията денга, чукунгуня, западнонилска треска.
Заради находките са свикани епизоотичните комисии във всички общини в областта, на които е изнесена информация за биологичните и екологични особености на вида.
През август стартира дейността на национална програма за профилактика и контрол на трансмисивни инфекции при хората, които могат да бъдат предадени чрез ухапвания от комари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!