Н ова система ще предотврати част от чакането на опашки в КАТ при закупуване на нова кола. На гражданите вече няма да се налага да внасят ръчно договора за покупко-продажба, както е в момента, съобщи NOVA.
До 2-3 седмици трябва да заработи система, с която нотариусите ще изпращат директно към пътната полиция информацията за сделката. Впоследствие гражданите ще могат директно да вземат големия си талон от КАТ.
Управляващите се разбраха за промени в КАТ
Махат знаците пред камерите, КАТ се скрива
Опростената система се подготвя още от 2009г., но ще се въведе с ускорен темп сега. Това стана ясно на работна среща в Министерски съвет, свикана от премиера Бойко Борисов. На нея се обсъжат различни мерски, с които местната власт и държавните институции да облекчат режимите на работа с гражданите.
Когато хората губят дни, за да извадят един документ, това създава усещане за тревожност, корупция и напрежение в обществото, заяви премиерът в началото на срещата.
"Прекрасно всички знаем къде са местата, в които се формират опашките и най-голямото напрежение. Там, където е необходимо, ще се вложат средства. Въпросът е с общините и общинските администрации да постигнем синхрон, така че навсякъде това да се получи", допълни премиерът.
След края на днешната среща той заяви, че общинските и държавни звена
разполагат с 1 месец, за въвеждането на мерки за олекотяване на взаимодействието с хората и бизнеса.
В противен случай ще последват санкции и глоби.
Миналия уикенд стана ясно, че мерките спрямо опашките в КАТ ще са с основен приоритет в заявената от Борисов борба с тромавата администрация.
"В КАТ в София и Пловдив минават по 800 коли на ден. Точат се с часове. Нямали компютри. Допотопна работа. Нямали и тоалетни, какво им пречи да сложат химически", описа премиерът ситуацията в административните звена на пътната полиция в началото на тази седмица.
Преодоляването на бюрокрацията преминава през въвеждане на онлайн услуги за гражданите във всички сфери, смята още министър-председателят. Той изтъкна, че споменатите звена на КАТ нямат уебсайт и възможност хората да бъдат уведомявани за изтичащите им регистрации.
В емоционалното си изявление Борисов допълни, че мерките срещу тромавата администрация трябва да обхванат също "Кадастъра, Агенцията по вписванията, в общините, в консулските служби в чужбина".
Днес Борисов се прицели и в друго административно олекотяване.
"Много ми се иска свидетелствата за съдимост да отпаднат като такъв документ,
При отворен регистър би могло да се проверява от всеки", смята премиерът.
Той отчете, че това ще доведе до загуба на парите от такси за издаването на удостоверенията, които задължително се представят при сключване на трудов договор. Бюрата за издаване в съдилищата обаче губят 26 милиона човекочаса, заяви Борисов.
"Ако се сметнат таксите, които общините и държавата получават на фона на загубите за бизнеса, на нервите и негативните усещания на хората, мисля че ще съумеем да ги поемем като бюджет", каза още министър-председателят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!